30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Ruslar, 43 bin rubleyi iyi bir emekli maaşı olarak görüyor

Ruslar, 43 bin rubleyi iyi bir emekli maaşı olarak görüyor

Rusya’nın en büyük iş ilanları servislerinden olan Superjob tarafından yapılan ankete katılan Ruslar, yaşlandıklarında almayı arzuladıkları ortalama emekli maaşının ortalama 43 bin ruble (6 bin 481 TL) olduğunu belirtti.

 Rusya’nın tüm bölgelerinden 32 bin çalışan nüfusun katılımıyla gerçekleştirilen ankette, katılımcı Rusların çoğunluğu bu tutarın emeklilikte kendilerine yetebilecek uygun bir aylık maaş olduğunu düşünürken, bu ortalama maaşın Superjob servisinin 2020 yılında düzenlediği anketteki sonuçlara göre yüzde 8 daha yüksek olduğu da kaydedildi.

Ankete katılanların yüzde 28’i emeklilik yaşına geldikten sonra maaşlı olarak çalışmayı ve yaşamayı planladığını söylerken, Rusların yüzde 24’ü devletin verdiği emekli maaşına güveneceğini, yüzde 14’ü ise ek olarak kendi tasarruflarıyla yaşayabileceğini ifade etti.

 Rusların sadece yüzde 4’ü devlet dışı emeklilik fonlarından yapılan ödemelerle geçineceğini belirtirken, ankete katılanların yüzde 7’si ise sahip olduğu daireyi kiralayarak elde edeceği gelirlerle emeklilikte geçinebileceğini itiraf etti.

Superjob anketine katılan 24 yaşın altındaki gençler, 35 bin 800 rublelik aylık emekli maaşının kendileri için yeterli olduğunu söylerken, 45 yaş üstü çalışan nüfus ise bu miktarın aylık ortalama 45 bin ruble olması gerektiğini vurguluyor.

Başkent Moskova’da emeklilik maaşı işle geçinmeyi bekleyenlerin sayısı yüzde 25 olurken, başkent sakinleri arasında ideal ortalama aylık emekli maaşı 48 bin ruble olarak kaydedildi.

St.Petersburg sakinleri için ideal emeklilik maaşı 47 bin ruble olurken, devletten alacağı emeklilik maaşıyla yaşamayı planlayan Rusların en çok olduğu bölgeler yüzde 35 ile Kirov ve yüzde 32 ile Volgograd olurken, emeklilik maaşıyla geçinemeyeceğini söyleyenlerin en çok yaşadığı bölge ise yüzde 16 ile Ekaterinburg oldu.

Yakın zamanda Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, çalışmayan emekliler için yıllık ortalama emekli maaşının 2022 yılı itibariyle ortalama 18 bin 521 rubleye çıkacağını açıklamıştı.

Ülkedeki 14 milyondan fazla emekliyi ilgilendiren maaşlarda yüzde 5,8 zam yapılacağını vurgulayan Golikova, “Emekli Sandığı taslak bütçesinde, çalışmayan emekliler için yüzde 5,8 olarak endekslediğimiz sosyal sigorta kapsamında yıllık ortalama maaşlar 18 bin 521 ruble olacak” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı, belirli vatandaş kategorileri için yapılan aylık nakit ödemelerin tutarının 1 Şubat 2022’den itibaren yüzde 5,8 olarak endeksleneceğini belirtirken, 2023 ve 2024 yılında emekli maaşlarının yüzde 4 oranlarında artırılmasının planlandığını açıkladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...