30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Çalışan Ruslar için asgari geçim tutarı 13 bin 793 ruble olacak

Çalışan Ruslar için asgari geçim tutarı 13 bin 793 ruble olacak

Parlamentonu alt kanadı olan Devlet Duması resmi internet sayfasında, yakın zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla artırılmasına karar verilen asgari geçim düzeyinin çalışanlar için 13 bin 793 rubleye çıkacağı duyuruldu.

Devlet Başkanı talimatıyla zam yapılan asgari geçim düzeyinin Rusya’da çocuklar için 12 bin 274 ruble, emekliler için ise 10 bin 882 ruble olacağı ifade edilen Duma açıklamasında, parlamentonun bütçe komisyonunun Devlet Başkanı’nın önerdiği tüm değişiklikleri oybirliğiyle kabul ettiği ifadelerine yer verildi.

Talimat öncesi Rusya’da asgari geçim düzeyi, çalışan halk için 12 bin 702 ruble, çocuklar için 11 bin 303 ruble, emekliler için ise 10 bin 22 ruble olarak kabul edilmişti.

Rusya’da devlet tarafından nüfusa yapılan sosyal yardım tutarlarını hesaplamada temel alınan asgari geçim düzeyi, daha önce hükümet tarafından 2022 yılı için kişi başı 11 bin 950 ruble olarak belirlemişti.

18 Kasım 2021 Perşembe günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümete yeni yılda asgari ücret ve asgari geçim düzeyini enflasyon oranlarının üzerinde artırılmasını teklif etmiş, bu oranı yüzde 8,6 artırmayı önermişti.

Rusya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Anton Kotyakov, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hükümete sunduğu asgari ücret ve asgari geçim düzeyinin artırılması teklifi için bütçeden yaklaşık 30 milyar ruble ayrılacağını bildirdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...