30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Belarus’taki mülteci sorunu Rusya’ya ürün sevkiyatlarını etkiliyor

Belarus’taki mülteci sorunu Rusya’ya ürün sevkiyatlarını etkiliyor

Rusya hükümetine bağlı olan ve ülkede faaliyet gösteren en büyük yabancı yatırımcıları içeren daimi bir organ niteliği taşıyan Rusya Yatırım Danışma Konseyi (FIAC), Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov’a mektup yazarak, Belarus- Polonya sınırındaki mülteci krizi nedeniyle Avrupa’dan Rusya’ya karayolu yük taşımacılığında büyük sorunlarla karşılaşıldığı konusunda uyardı.

Belarus’un Polonya sınırındaki Bobrovniki Gümrük Kapısı’nda 25 kilometrelik tır trafiği yaşandığı belirtilen mektupta, Rus tüketicilerin temel ihtiyaç maddeleri de dahil olmak üzere mal tedarikinde aksamaların yaşandığı, aynı zamanda Rusya’nın ithalatının yaklaşık yüzde 10’unun bu sınır kapısında kilitlendiği de vurgulandı.

Bu sorun fiyatları yükseltebilir

Rusya Yatırım Danışma Konseyi (FIAC), sınırda yaşanan bu problemin Avrupa’dan Rusya’ya mal tedarik kanalını zor duruma bıraktığını belirtirken, perakendecilerin gecikmelerle karşı karşıya kaldığı ve tedarikçiler tarafından fiyat artışı riskinin mevcut olduğunu da ifade etti.

“Mevcut durumun devam etmesi, tedarik zincirlerini ve malların nüfus için kullanılabilirliğini önemli ölçüde etkileyebilir” denilen FIAC mektubunda, aynı zamanda piyasa katılımcıları ve uzmanların alternatif bir lojistik çözüm görmediğinin de altı çizildi.

Hükümetin basın servisi, mektubun henüz kendilerine ulaşmadığını söylerken, Ulaştırma Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...