18 Ocak 2022
Ana Sayfa Ekonomi Rus tur operatörlerinin çoğu iflasın eşiğinde

Rus tur operatörlerinin çoğu iflasın eşiğinde

Rusya’da turizm endüstrisi temsilcileri, turizm acentelerinin pandemide iptal edilen turlara ilişki geri ödeme yükümlülükleri süresinin uzatılması talebi ile Rusya Federasyonu hükümetine yazdığı mektupta, ülkedeki tur operatörlerinin yüzde 60’ından fazlasının iptal edilen turlar için turistlere para iade edemeyeceğini vurguladı.

Tur operatörleri tarafından iptal edilen turların en geç 31 Aralık 2021’e kadar turistlere geri ödenmesi kararının uzatılması konusunu masaya yatıran hükümet ise bu soruna kısmi bir çözüm olarak yalnızca şu anda kapalı ülkelere tur gerçekleştiremeyen şirketler için geri ödemelerde taviz vermeyi tartışıyor.

İzvestiya gazetesi tarafından yayınlanan haberde, bugün Rusya’daki tur operatörlerinin müşterilerine olan borçlarının 25 milyar ruble olduğu, turizm sigorta fonlarında ise sadece 7 milyar birikmiş durumda olduğu vurgulanırken, geri ödeme süresinin uzatılmaması durumunda şirketlerin iflas ederek piyasadan toplu olarak ayrılmaya başlayacağı ifade edildi.

Rusya Seyahat Sektörü Birliği (RST) tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, tur operatörlerinin iptal edilen turlarda para iadesi yükümlülüğünün uzatılmaması durumunda sektörü iflas dalgasının bekleyeceği doğrulanırken, şirketlerin iptal ettiği turlardan doğan borçlarının büyük bölümünü yabancı ortaklarına geri ödedikleri, bu yüzden müşterilere geri ödemeler için yeterli nakit paraya sahip olamadıkları vurgulandı.

Tur operatörünün iflası halinde tüm fonların yabancı ortakların borçlarının kapatılması için harcanacağı ifade edilen birlik açıklamasında, bu durumda ne Rus tur operatörlerinin ne de Rus turistlerin paralarını geri alabileceklerinin de altı çizildi.

Ekim ayında Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rusların pandemi nedeniyle uluslararası turizme kapatılan Avrupa ülkelerindeki tatillerini İstanbul gezisi ile değiştirmelerini önermişti.

İstanbul’u Avrupa’ya yapılan gezi turlarına bir alternatif olarak gören ATOR, ön tahminlere göre 2021 Eylül-Aralık döneminde yaklaşık 230 bin ile 240 bin Rus vatandaşının İstanbul’u ziyaret etmesini bekliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...