18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel Rosturizm, tur operatörü Mouzenidis Travel'ın lisansını iptal etti

Rosturizm, tur operatörü Mouzenidis Travel’ın lisansını iptal etti

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm), iflasın eşiğine gelen Yunanistan merkezli tur operatörü Mouzenidis Travel’ın Rusya’daki lisansını iptal ettiğini bildirdi.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova, Rus yasalarına uygun olarak tur operatörü Mouzenidis Travel’ın üle içindeki tüm tur faaliyetleri lisansının iptal ettiklerini belirterek, işletmenin borçlu olduğu tüm Rus vatandaşlarının geri ödemeler için sigorta şirketleri ve turistlerin haklarını korumak için kurulan kamu derneği Tourpomosch ile iletişime geçmesini istedi.

Rusya Tur Operatörleri Derneği (ATOR) tarafından yapılan açıklamada, tur operatörünün sigorta sistemine üye olduğu vurgulanırken, Mouzenidis Travel Ekaterinburg, “Mouzenidis Travel- St. Petersburg ve Mouzenidis Travel Rostov-na-Donu işletmelerinin her birinin on milyon ruble sigortalı olduğu, ana tüzel kişiliğin 50 milyon ruble sigortaya sahip olduğu açıklandı.

ATOR’a göre Rusya’da iç turizmde faaliyetlerini yürüten Mouzenidis Intour şirketinin 500 bin ruble sigortalı olduğu biliniyor.

Yunanistan’ın dev tur operatörü Mouzenidis’in kurucusu ve başkanı olan Boris Mouzenidis’in bu yılın mart ayında vefatından sonra krize giren şirketin Rusya’da da birçok faaliyeti bulunuyor.

Federal Turizm Ajansı’na göre, geçen yıl 31 Mart itibariyle Mouzenidis Travel’ın Rusya ofisi,  Rus turistler için sunulan tatil turu faaliyetlerinden yaklaşık 18 milyon Euro gelir elde etmesine rağmen, anlaşmalı otel, charter uçak, havayolları ve şirketi Rusya’da temsil eden seyahat acentelerinin parasını alamadığı aktarılıyor.

Rozturizm, daha önce Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theocharis ‘e Mouzenidis ile ilgili durumu çözme önerisiyle başvurmuş, Yunan şirketi için devlet garantileri ve uygun faizli kredi verilmesini teklif etmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Ruslar 2021’de Türkiye’de yüzde 75 daha fazla konut aldı

Rus vatandaşları, Türkiye'de 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla neredeyse yüzde 75 daha fazla gayrimenkul satın alırken, geçen yıl aldıkları konut sayısı...

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...