18 Ocak 2022
Ana Sayfa Ekonomi Auchan ve Metro, Rusya perakende pazarını yavaş yavaş kaybediyor

Auchan ve Metro, Rusya perakende pazarını yavaş yavaş kaybediyor

Rusya’da tüketici tercihlerindeki değişiklikler, ülkedeki en büyük perakendeci sıralamasını büyük ölçüde etkilerken, 2021’in ilk yarısının sonuçlarına göre Fransız hipermarket zinciri Auchan ve Alman perakende devi Metro Cash & Carry, elde ettikleri gelir açısından ilk on perakende sıralamasından silindi.

Dev şirketlerin yerini, pandemiyle birlikte e-ticaret hacimlerinin artması sonucu gelirlerini katlayan çevrimiçi alışveriş mağazası Ozon ve hanehalkı gelirlerindeki düşüşle birlikte yükselen bütçeye uygun market zinciri Svetofor alırken, uzmanlar, dev hipermarketlerin pazar paylarındaki düşüşün devam edeceğini öngörüyor.

Infoline verilerine göre, Ocak-Haziran 2021 dönemi sonunda Auchan ve Metro hipermarket zincirleri, daha önce son iki sırayı işgal ettikleri ilk on perakendeci sıralamasından ayrılırken, analistlere göre Fransız perakendeci Auchan’ın Rusya’daki geliri yıllık yüzde 17,3 düşüşle 99,1 milyar rubleye, Alman perakendeci Metro’nun gelirinin ise bu dönemde sadece 96,1 milyar rublede kaldığı belirlendi.

Rusya’da faaliyet gösteren ilk 10 perakendeci reytinginde daha önce Auchan’ın bulunduğu dokuzuncu sırayı 141,9 milyar ruble ciro ile Ozon alırken, onuncu sırada bulunan Metro’nun yerini ise 120,5 milyar ruble gelirle düşük bütçeli vatandaşlara hitap eden ekonomik market zinciri Svetofor’un aldığı kaydedildi.

Uzmanlar, Auchan’ın zaten birkaç yıldır Rusya pazarında zorluklar yaşadığına işaret ederken, şirketin gelirinin arka arkaya beş yıldır düştüğünü vurgulayarak, bu durumun tamamen pandemi ile ilgisi olmadığı kanaatinde.

2020 yılında 223,16 milyar rubleyle bir önceki yıldan yüzde 12,2 daha düşük gelir elde eden Auchan, Rusya’daki marketlerini küçülterek optimize etmeye devam ediyor.

2021’in başından bu yana ülkedeki 17 büyük satış noktasını kapatan Fransız perakende devi, şimdi Rusya’da 95 hipermarket ve 143 süpermarket dahil olmak üzere 238 mağazaya sahip bulunuyor.

Metro’nun Rusya’daki işi de uzun süredir baskı altında

Metro Cash & Carry perakende zincirinin geliri 2016’dan 2019’a sürekli düşüş ivmesi gösterirken, sadece geçtiğimi yıl canlanarak yüzde 7,69 artışla 224,01 milyar rubleye ulaştı. Rusya’da 90’dan fazla hipermarket işleten Alman perakende devinin Auchan gibi son yıllarda Rusya’daki rakiplerine pek ayak uyduramadığını belirten Infoline CEO’su Ivan Fedyakov, özellikle Auchan’ın X5 Grubunun bir parçası olan Pyaterochka ile rekabet edebilmek için daha küçük formatlarda market açmaya çalıştığını, ancak küçük formatta market uygulamasının işletme felsefesini oluşturmaması nedeniyle bu işinde önemli sonuçlar elde edemediğini vurguladı.

Metro Cash & Carry için durumun Auchan kadar vahim olmadığına işaret eden Fedyakov, şirketin ağ cirosunun yüzde 10’unu oluşturan çevrimiçi kanallardan satışta iyi pozisyonlar almayı başardığını ifade etti.

Fransız Auchan ise İnfoline tarafından paylaşılan verilere katılmadığını açıkladı.

Auchan Rusya Genel Müdürü Ivan Martinovich, Kommersant’a, bu yıl şirketin gelirinin yıllık yüzde 3 artış gösterdiğini belirterek, şirketin aynı zamanda müşteri hizmetleri ve dijital çözümlere yatırım yaparak Rusya pazarında gelişmeye devam edeceğini söylerken, Metro ise resmi mali rapor sunumu öncesi finansal göstergeler hakkında yorum yapmaya hazır olmadığını, ancak yıl sonuna kadar iyi satış dinamikleri beklediğini aktardı.

Zincir için yılın ilk yarısının sonuçlarının gösterge olmadığı ifade edilen Metro Cash & Carry açıklamasında, üçüncü çeyrekteki satışların arttığı, dördüncü çeyreğin geleneksel olarak yıllık gelirde büyük bir paya sahip olacağı da eklendi.

İki dev şirketin iyimser görüşlerine rağmen uzmanlar, Rusya’da hipermarketlere yönelik tüketici ilgisinde devam eden bir düşüş eğilimi olduğunu da vurguluyor.

JosDeVries The Retail Company danışmanı Irina Bolotova, tüketiciler için hipermarketlerin çok zaman aldığını ve aynı zamanda satın alımlar için büyük harcamalar gerektirdiğini söylerken, Rusların gelirlerindeki azalmayla birlikte tüketicilerin artık aylık harcamalarını tüm haftaya bölmeyi tercih ettiğini açıkladı.

 Raiffeisenbank’ın tüketici piyasası analisti Yegor Makeev’e göre, birçok hipermarketin bulunduğu AVM’lerde ziyaretçi sayılarında büyük düşüş meydana geldiği, bunun da perakendeciler için bir dezavantaj olduğu görülüyor.

Infoline CEO’su Ivan Fedyakov, Rusya’da büyük hipermarketlerin zorunlu optimizasyon sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirtirken, büyük alana sahip olan marketlerinin bazı bölümlerini kafe ve restoranlarla birlikte farklı perakendecilere sunmayı düşündüklerini açıkladı.

“Hem Auchan hem de Metro için genel olarak çevrimiçi kanala daha fazla odaklanmak daha mantıklı” diyen uzman, Çin’de faaliyet gösteren Auchan’ın çevrimiçi perakendeci Alibaba’ya satılması sonrasında şirketin neredeyse yeniden doğduğunu hatırlattı.

CBRE Perakende Departmanı Başkanı Marina Malakhatko, hipermarketlerin kapanması durumunda Alışveriş Merkezleri’nin her iki segmentte de iyi dinamikler gösteren mobilya perakendecisi veya elektronik mağazalarıyla kolaylıkla doldurabileceğini ekledi.

Auchan, Rusya pazarında geride kaldığının farkında

Bu yılın temmuz ayında Rusya’daki marketlerinin formatını değiştireceğini açıklayan Fransız Auchan, market içlerindeki perakende alanının azalacağını, hipermarketlerinin bazı bölümlerinde farklı perakendecilerin giysi, yiyecek ve diğer mallarını satabileceği alanların oluşturulacağını bildirmişti.

Hipermarket içinde alan kiralayabilecek farklı perakendecilerin Auchan marketlerinde kendi ürünlerini satabileceğini belirten Auchan Rusya Başkanı Philip Brochard, hipermarketlerde bazı bölümlerin küçük depo olarak kullanılacağını ve bu alanlarda SberMarket ve Yandex üzerinden ürün siparişlerinin toplanacağını açıkladı.

Philip Brochard, Rusya’daki Auchan hipermarketlerinin konseptini değiştirme kararını alırken, verimliliği artırmayı amaçladıklarına işaret ederek, “Auchan Rusya’nın gelirlerinde geçtiğimiz yıl yüzde 12,2’lik düşüşün yanı sıra 4,8 milyar ruble net zarar meydana geldi. Bu yüzden çalışma formatımızı değiştirerek daha verimli hale getireceğiz” diye konuştu.

Son verilere göre Rusya’da faaliyet gösteren perakende şirketlerinin KDV hariç gelirlerine göre reytingi şu şekilde oluştu:

1. X5 Grubu (Pyaterochka, Perekrestok, Karusel)- 1,051,3 milyar ruble (geçen yıla göre gelirlerinde büyüme yüzde 9,3)

2. Magnit– 801,6 milyar ruble, (yüzde 7,7)

3.Mercury Perakende Grubu (Bristol ve Red & White)- 330 milyar ruble (yüzde 26,7)

4. Wildberries- 241,3 milyar ruble (yüzde 70,7)

5. DNS (elektronik ve beyaz eşya)- 227,2 milyar ruble (yüzde 37,7)

6. Lenta süpermarket zinciri- 214,9 milyar ruble (yüzde 0,7)

7. M.Video-Eldorado (elektronik ve beyaz eşya)- 212,8 milyar ruble (yüzde 22,3)

8. Leroy Merlin- 207 milyar ruble (yüzde 40)

9. Ozon- 141,9 milyar ruble (yüzde 108,4)

10. Svetofor ekonomik süpermarket zinciri (Moskova dışında) 120,5 milyar ruble (yüzde 34,6)

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...