30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, reel gelirlerde büyüme tahminini düşürdü

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, reel gelirlerde büyüme tahminini düşürdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, 2021 yılı için daha önce yüzde 3 olarak belirlediği Rusların harcanabilir reel gelir büyüme tahminini yüzde 2,5 oranlarına düşürdü.

Bakanlık tarafından yayınlanan raporda, harcanabilir reel gelirin dinamiklerinde büyüme tahmininin 2021 yılı için yüzde 2,5 olacağı belirtilirken, öte yandan daha sonra meydana gelecek büyümenin onarıcı nitelikte olacağı ve reel ücretlerin artması ve istihdam sayısının restorasyonu sayesinde Rusların emek gelirlerinin artacağı ifade edildi.

Mülkiyet ve ticari faaliyetlerden elde edilen gelirdeki artışların da gelirin büyümesini etkileyeceğine işaret edilen bakanlık raporunda, Rusya’da çocuklu aileleri, işsizleri ve ihtiyaç sahiplerini desteklemek için hedeflenen önlemler olduğunun altı çizilerek, “Hükümet tarafından kabul edilen ulusal hedeflere ulaşmak için stratejik girişimler ve uygulamalar, Rusların gelirlerini geri kazanmayı amaçlamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat‘a göre, bu yılın ocak ayında enflasyona göre ayarlanan reel ücretler geçtiğimiz yılın ocak ayına göre yüzde 0,1 artış göstermesine rağmen Aralık 2020’ye göre yüzde 28,9 oranında azaldı.

2021’in ilk yarısında Rusya’da 19,1 milyon kişi (nüfusun yüzde 13,1’i) yoksulluk sınırının altında yaşadığı ve 2021 yılı için asgari geçim düzeyinin 11 bin 653 ruble olarak belirlendiği Rusya’da, bu yılın ilk çeyreğinde geçim seviyesinin altında gelire sahip vatandaşların payı yüzde 14,4’le 21,1 milyon kişi olarak kaydedilirken, yılın ikinci çeyreğinde bu oran yüzde 12,1 ile 17,7 milyon kişi olarak açıklanmıştı.

Gerçek satın alma gücünü ortaya koyan reel gelirleri, mevcut enflasyona göre düzeltildikten ve elektrik, su faturası gibi konut hizmetleri ödendikten sonra bireylerin elinde kalan gelir olarak nitelendiren Rosstat, reel gelirlerin ülkede yılın ilk yarısında yüzde 1,7 arttığını, aynı zamanda ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 3,7 küçülürken, ikinci çeyrekte ise yüzde 6,8 büyüdüğünü aktarmıştı.

Rusya’da ikinci çeyrekte işsizlik oranları yüzde 4,9 ile 3,7 milyon kişi olarak gerçekleşirken, ağustos ayına kadar yüzde 4,4’e (3,4 milyon kişi) ulaşmıştı.

Bu gösterge, Ağustos 2019’dan bu yana Rusya’da en düşük olurken, yılın ilk yarısında Rusya’da ortalama maaş 54 bin 595 ruble olarak kaydedildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...