30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Wildberries’in cirosu dokuz ayda yüzde 89 arttı

Wildberries’in cirosu dokuz ayda yüzde 89 arttı

Rusya’nın en büyük çevrimiçi perakende zinciri Wildberries, bu yılın ilk 9 aylık cirosunu yıllık bazda yüzde 89 artırarak 538,9 milyar rubleye ulaştırdı.

Şirketin mal ve hizmet satışından alıcılara ve satıcılara, iadeler dahil cirosunun belirtildiği mali tabloya göre, 2021’in 9 ayında platform üzerinden yapılan siparişler bir önceki yıla göre yüzde 136 artarak 485,8 milyona ulaşırken, günlük ortalama sipariş sayısı 2 milyon 300 bine yükseldi.

2021’in 9 ayındaki en büyük satış hacimleri, yıllık yüzde 49 artış ve toplamda 224,6 milyar rubleyle giyim ürünleri olurken, çocuk ürünlerinde yüzde 54 artışla hacimlerin 74 milyar rubleye,ev eşyalarının da yüzde 118 artışla 67,5 milyar rubleye yükseldiği vurgulandı.

Son 9 ayda en hızlı büyüyen satışlar, yıllık yüzde 428 artışla büyük ev aletlerinde meydana geldiği kaydedilirken, inşaat malzemelerinde yüzde 333, 18 yaş ve üstü yetişkinler için ürünlerde yüzde 324, bahçe aletlerinde yüzde 305, eğlence ürünleri ve kampçılıkla ilgili ürünlerde yüzde 235, evcil hayvan malzemelerinde yüzde 230, araba aksesuarlarında yüzde 226, tatil ürünlerinde yüzde 220, sıhhi tesisatta yüzde 187, akıllı ev ve güvenlik ürünlerinde ise yüzde 163 artış gözlemlendi.

Raporlama döneminde, 260 binden fazla girişimcinin çevrimiçi platformda çalıştığı belirtilirken, bu sayının Wildberries’in 17 yıllık faaliyet süresinde rekor olduğu açıklandı.

Toplamda Wildberries’de 340 bin girişimcinin kayıtlı olduğu belirtilirken, 9 ay boyunca şirketin 9 yeni ülkenin pazarlarına giriş yaptığı, bu ülkelerin ABD, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Moldova, Litvanya, Letonya ve Estonya olduğu ifade edildi.

Ekim ayının başında şirketin aktif olarak faaliyetlerini gerçekleştirdiği coğrafyanın 17 ülkeyi kapsadığı bildirilen raporda, Wildberries’in müşteri kitlesinin 80 milyondan 92 milyon kişiye ulaştığı, günlük takipçi sayısının ise 11,5 milyon kişiden 14 milyon kişiye yükseldiği belirtildi.

Şirketin mal ve hizmet satışından alıcılara ve satıcılara, iadeler dahil cirosunun belirtildiği mali tabloya göre, ikinci çeyrekte Wildberries’in cirosunun şirket için maksimum üç aylık değer olan 163,6 milyar rubleye ulaştığı belirtilirken, önceki zirvenin 2020’nin dördüncü çeyreğinde kaydedildiği de ifade edildi.

Çevrimiçi perakendeci, eylül ayında en yüksek büyüme oranlarını gösterirken, cirosunu yıllık bazda yüzde 127 artırdı.

Şirket hakkında

Wildberries, 2004’ten beri piyasada faaliyet gösteren Rusya’nın en büyük çevrimiçi perakendecisi konumunda bulunuyor.

Rusya’nın tüm bölgelerinde hizmet veren Wildberries, aynı zamanda ABD, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Belarus,, Kazakistan ve diğer BDT ülkelerinde de çalışırken, şirketin 2020 yılı cirosunun yıllık yüzde 96 artışla 437,2 milyar rubleye ulaştığı ifade ediliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...