30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da konut kredisi hacimlerinin 2030 yılına kadar 2,3 milyona çıkarılması planlanıyor

Rusya’da konut kredisi hacimlerinin 2030 yılına kadar 2,3 milyona çıkarılması planlanıyor

Rusya İnşaat Bakanlığı tarafından hazırlanan “2035 yılına kadar Rusya’nın inşaat sektörü ve konut hizmetlerinin geliştirilmesi” raporunda, ülkede yıllık konut kredisi hacimlerinin 2030 yılına kadar 2,3 milyon kredi sayısına çıkarılmasının planlandığı ifadelerine yer verildi.

Bakanlığın hazırladığı taslağa göre verilecek konut kredisi sayılarında yıllık 1,3 ile 1,8 milyon krediye ulaşılabileceği belirtilirken, belgede aynı zamanda stratejinin uygulanmasının bir sonucu olarak 2030 yılına kadar, en az yüzde 30’u yeni konutlar için olmak üzere, yılda en az 2,3 milyon kredi verilmesinin hedeflendiği de vurgulandı.

Bakanlık, bu hedefin ülkede en az 35 milyon metrekarelik çok daireli konut inşaatına izin vereceğinin altını çizdiği raporunda, hedefe ulaşmak için tasarruflu konut hesapları yoluyla daha önce kabul gören en iyi bölgesel uygulamaları tekrarlayarak, belirli vatandaş kategorilerine taksitli konut sağlama gibi konut edinme mekanizmalarının geliştirilmesi öngörülüyor.

Strateji, aynı zamanda kentsel dönüşüm projeleriyle yeni evlerine yerleştirilen konut sakinleri için tercihli bir ipotek programı başlatmanın, bireysel ve müstakil konut inşaatı için ipotek geliştirmenin, konut kredisi piyasasını dijitalleştirmenin ve ipotek menkul kıymetlerinin likiditesini artırmanın planlandığını da gösteriyor.

Daha önce İnşaat Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki konut piyasalarında geliştirilmekte olan iki stratejinin birleştireceği vurgulanmıştı.

İnşaat endüstrisinin gelişimi ve kamu ve konut hizmetlerinin geliştirilmesini içeren stratejiye göre, inşaat sektörünün 2030 yılına kadar kalkınma stratejisinin konut, altyapı, endüstriyel inşaat, dijitalleşme, inşaat malzemeleri ve ekipman alanlarını kapsaması gerekiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önce imzaladığı Rusya’nın Ulusal Kalkınma Hedeflerine İlişkin Kararnamesi’nde, ülkede 2030 yılına kadar yıllık konut inşaatı hacimlerinin 120 milyon metrekareye ulaştırılması talimatı vermişti.

Kararnameye göre, 2030 yılının sonuna kadar Rusya’da 1 milyar metrekareden fazla konut inşaatının tamamlanması gerekiyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...