30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya nüfusu, yoksulluk nedeniyle bir milyon kişi azalacak

Rusya nüfusu, yoksulluk nedeniyle bir milyon kişi azalacak

Rusya Ticaret ve Sanayi Odası (TPP) Mali, Sanayi ve Yatırım Politikası Konseyi üyesi Dmitry Lyubomudrov, Rusya nüfusunun yoksullaşma nedeniyle bir milyon kişi azalacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Rusya nüfusunun özellikle son yıllarda giderek azaldığına işaret eden Lyubomudrov, kayıplardan bahsederken, ülkede doğal olmayan bir nüfus düşüşünün yaşandığına vurgu yaparak, “Bu kayıpları ne coronavirüs salgınıyla ne de kişisel tercihlerle açıklayabiliriz. Herhangi bir dış faktörle de açıklanamaz. Rusya’da doğum oranlarındaki düşüş, nüfusun reel gelirlerindeki düşüş nedeniyle kaynaklanıyor” diye konuştu.

Oluşan bu durumdan devletin suçlu olduğunun altını çizen Dmitry Lyubomudrov, yetkililerin ülkede ortaya çıkan nüfus sorunundan hiç endişe duymadıkları için onları kınadıklarını belirtirken, aynı zamanda Rusya’da her yıl daha fazla milyarderin ortaya çıktığını, ancak dilencilerin sayısının çok daha hızlı arttığını kaydetti.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), Ocak-Temmuz 2021 döneminde Rusya nüfusunda meydana gelen düşüşün 512,5 bin kişiye ulaştığını, bu rakamların 2020 yılının aynı dönemine kıyasla yaklaşık 200 bin kişi daha fazla olduğu açıklamıştı.

Hükümetin tahminine göre, Rusya nüfusu iki yıl içinde bir milyondan fazla azalacak. 2021’in sonunda Rusya’da yaşayan toplam insan sayısının 535 bin 500 bin kişi azalacağını öngören Rus hükümeti, 2022’de ise Rus nüfusunda 533,400 bin kişilik azalma yaşanacağını tahmin ediyor.

Rusya Sayıştay Başkanlığı, Rusya’da yaşayan vatandaşların refah seviyesinin 2020 yılı verilerine göre 2010-2011 dönemi düzeyinde olduğunu açıklayarak, 2014 krizinden önceki düzeye henüz ulaşamadığını bildirdi.

Sayıştay tarafından yayınlanan raporda, yaşam standartlarındaki iyileşmeden ziyade sosyal ödemelerin ülkedeki yoksulluğun artmasını önlemeye yardımcı olduğu kaydedilirken, 2020 yılında  Rus nüfusunun gelir yapısında sosyal ödemelerin payının yüzde 20,8 oranlarında olduğu tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz yıl reel gelirlerin en az yüzde 2,8 düştüğünü açıklayan Sayıştay, bunun nüfusun gelirindeki en derin düşüş olmadığını hatırlatırken, 2016’da reel ücretlerde meydana gelen düşüşün yüzde 4,5 olduğunu,2014-2016 krizinden sonra Rusların  gelirlerinin kriz öncesi olumlu göstergelere dönemediğini de vurguladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...