30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Ruslar internette en çok hangi ürünü satın alıyor?

Ruslar internette en çok hangi ürünü satın alıyor?

Sosyo-ekonomik ve politika alanlarında çalışmalarını sürdüren Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin (VTSIOM) düzenlediği anket sonuçları, ülkedeki internet kullanıcılarının çoğunluğunun çevrimiçi alışverişlerini giysi ve ayakkabıdan yana kullandığını gösterdi.

Rusların yüzde 74’le çoğunluğunun çevrimiçi alışveriş deneyimine sahip olduklarının gözlemlendiği VTSIOM anketlerinde, internet kullananların yüzde 42’sinin online siteler üzerinden giysi ve ayakkabı satın aldığı kaydedilirken, Rusların yüzde 31’inin de küçük ev aletleri aldıklarını bildirildi.

2011 yılında internet kullanan Rusların sadece yüzde 29’unun internet üzerinden alışveriş yaptığı belirtilen şirket açıklamasında, son 10 yılda bu sayının yüzde 45 oranında arttığı aktarıldı.

İnternetten alışveriş yapan Rusların yüzde 29’u, uçak ve tren bileti satın aldıklarını belirtirken, ankete katılanların yüzde 25’i de ev eşyalarını online mağazalardan almayı tercih ettiğini vurguladı.

VTSIOM, Rusların yüzde 84’ünün interneti kullandığını kaydettiği anketinde katılımcıların yüzde 74’ünün interneti her gün kullandığını gözlemlerken, bu oranlar 2011 yılında sadece yüzde 30 olarak meydana gelmişti.

Ankete katılan Rusların yüzde 35’i internette günde dört saatten fazla zaman harcadığını söylerken, yüzde 7’si haftada birkaç kez, yüzde 1’i ayda birkaç kez ve yüzde 2’si ise ara sıra kullandığını belirtti.

Rusların yüzde 16’sının interneti hiç kullanmadığı gözlemlenen anketlerde, on yıl önce interneti kullanmayanların oranı yüzde 50 olarak kaydedilmişti.

Yakın zamanda Rusya’nın teknoloji devi Yandex’in e-ticaret hizmeti Yandex.Market tarafından yapılan araştırmaların sonuçları, Rusların internet üzerinden yaptığı harcamaların dağılımını göstermişti.

Servis araştırmalarına göre, Rusya’da erkekler çevrimiçi alışverişlerde kadınlardan ortalama olarak daha fazla harcama yaparken, Rus kadınlarının ise internet üzerinden erkeklerden daha fazla ürün sipariş ettiği gözlemlendi.

Kadınlardan daha az ürün almasına rağmen daha pahalı ürün almayı tercih eden erkeklerin çevrimiçi alışverişlerde yaptığı harcamanın kadınlara göre ortalama iki buçuk kat daha fazla olduğunu açıklayan Yandex.Market uzmanları, aynı zamanda her iki cinsiyet için en popüler ürün kategorilerinin ev aletleri, bilgisayar ve elektronik eşya olduğunu vurguladı.

Erkekler otomobil ürünleri ve aksesuarlarıyla birlikte inşaat ve yapı malzemelerini kadınlardan daha sık satın alırken, kadınlar ise internet üzerinden sağlık ürünleri ve spor giyim eşyalarını daha çok satın alıyor.

Yandex.Market analistlerine göre bu yılın Ocak-Ağustos döneminde Rusya’da internet üzerinden ürün sipariş edenlerin sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artış gösterirken, internet üzerinden en çok harcama yapan yaş grubunun 25-44 yaş grubu olduğu, bu yaş kategorisinin çevrimiçi satışlardaki payının parasal olarak yaklaşık yüzde 70’ini oluşturduğu vurgulandı.

Daha önce Rusya’da posta hizmeti sağlayan devlet kurumu Pochta Rossii E-Ticaret Departmanı Genel Müdürü Aleksey Skatin, ülkenin çevrimiçi ticaret pazarında olumlu dinamiklerin sürdüğünü açıklayarak pazarın bu yıl sonuna kadar yüzde 40 büyüyebileceğini belirtmişti.

E-Ticaret alanında gıda dışı segmentin yıl sonuna kadar büyümesinin ise yüzde 20 ile yüzde 30 olarak beklendiğini ifade eden Skatin, gıda segmentinde son zamanlardaki hızlı yükselişin sürdüğünü de vurguladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...