30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Reshetnikov: Rusya'da hizmet sektörü pandemiden kurtuldu

Reshetnikov: Rusya’da hizmet sektörü pandemiden kurtuldu

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, ülkedeki hizmet sektörünün bir bütün olarak salgınla meydana gelen krizden sonra toparlandığını, özellikle hava taşımacılığında ikna edici iyileşme dinamiklerinin gözlemlendiğini belirtti.

Reshetnikov konu hakkında yaptığı açıklamada “Şu anda, hava taşımacılığı alanında yolcu trafiğine baktığımızda son birkaç ayın dinamikleri oldukça ümit verici. Ülkemizde yurtiçi taşımacılık pandemi sonrası toparlanarak eski haline geri geldi. Ancak tabii ki dış ülkelere taşımacılıkta salgın nedeniyle kriz devam ediyor” diye konuştu.

Yakın zamana kadar hizmet sektöründe sürekli olarak bir  gerileme gözlemlediklerini belirten Ekonomik Kalkınma Bakanı, ancak şu anda sektörden alınan verilerin piyasanın genel olarak toparlandığını gösterdiğini vurguladı.

Bakan, belirli küçük sorunların hala belirli hizmet türlerinde devam ettiğini de belirterek “Özellikle Fitness kulüpleri ve çocuklara yönelik ek eğitim hizmeti veren firmalarda kriz halen hissediliyor” ifadelerini kullandı.

Pandemi yılı olarak bilinen 2020’de Rusya’nın fitness sektörünün cirosunun 50 milyar rubleden fazla düştüğü açıklanmıştı.

Fitness Endüstrisi Operatörleri Derneği Başkanı Olga Kiseleva, Devlet Duması Spor Komisyonu’nun küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesine ilişkin çevrimiçi toplantısında yaptığı konuşmada, ülkedeki tüm fitness merkezlerinin geçtiğimiz yıl kaybettiği cironun 50 milyar rubleyi geçtiğini bildirdi.

2020 yılına kadar 7 milyon Rus vatandaşının fitness merkezlerini ziyaret ettiğini belirten uzman, sektörün yaklaşık 760 bin çalışana istihdam sağladığını, yıllık ciroların da 160 milyar ruble ulaştığını ifade ederken, 2020 yılında ise sektörün pandemiden en çok etkilenen alanlardan biri olduğunu vurguladı.

“Bu yıl fitness sektörü bölgeye bağlı olarak 2019 göstergelerini yüzde 15 ile yüzde 25 oranlarında geriden takip ediyor. Zor da olsa yavaş yavaş cirolarını artırmaya başladı” diyen Kiseleva, sektörün şu anda 2030 yılına kadar düzenli olarak spor yapan Rusların sayısını yüzde 70’e çıkarma ulusal hedefine uygun olarak fiziksel kültür ve sağlık hizmetlerine odaklandığını vurguladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...