spot_img
-10 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya'da yabancı öğrenciler için bazı kurallar değiştiriliyor

Rusya’da yabancı öğrenciler için bazı kurallar değiştiriliyor

Rusya İçişleri Bakanlığı (MVD), Rus üniversitelerinde okuyan yabancı öğrenciler için göç mevzuatının uygulanmasına ilişkin kurallarda değişikliklerini hazırladı.

MVD tarafından paylaşılan belgede, Rusya Federasyonu’ndaki yabancı uyruklu ve vatansız kişilerin göçmenlik kaydı uygulanmasına ilişkin kurallarda, geçici veya kalıcı oturma izni sahibi tüm yabancı bir vatandaşların belgelerini aldıktan itibaren en fazla 7 iş günü içerisinde yaşadıkları adrese yakın yerel göçmenlik merkezinde ikamet kaydı yaptırması gerektiği, aynı kurala tabii tutulan yabancı öğrencilerin ise ikamet kaydı başvuru belgelerindeki ilgili sütuna “geçici ikamet izni” kelimesi yerine “eğitim amaçlı geçici ikamet izni” olarak yazması gerektiği ifade edildi.

İkamet kayıt başvurusu ile aynı anda sunulması gereken belgeler arasında eğitim almak amacıyla ikamet veya geçici oturma izni belgesinin bulunmasını şart koşan İçişleri Bakanlığı, bu belgenin göç merkezlerindeki başvuru sırasında isteneceğinin altını çizdi.

Bununla birlikte İçişleri Bakanlığı‘nın hazırladığı belgeye göre, eğitim almak amacıyla alınan geçici oturma izninin iptali veya geçerlilik süresinin sona ermesinin, hakkın sona ermesi için gerekçeler listesine dahil edilmesi önerilirken, yabancı bir vatandaşın aldığı “eğitim amaçlı oturma izni” belgesinde eğitim süresinin sonuna kadar ikamet izni süresi verilmesi teklif ediliyor.

Devlet Duması, Rusya’da devlet üniversitelerinde yüksek öğrenim programları kapsamında okuyan yabancı öğrenciler için özel bir yasal rejim oluşturmayı amaçlayan yasa tasarısı hazırlıyor.

Mevcut düzenlemelere göre, Rusya’ya okumak için gelen yabancı vatandaşlar, belirlenen kontenjan dahilinde her yabancıya verilen genel geçici oturma izni almaktayken, Duma’da tartışılan yasa kabul edildiğinde bu kategorideki kişiler için yenilik olacak olan ‘Eğitim Amaçlı Geçici Oturma İzni” verilmeye başlanacak.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img