21 Ekim 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya'da yabancı öğrenciler için bazı kurallar değiştiriliyor

Rusya’da yabancı öğrenciler için bazı kurallar değiştiriliyor

Rusya İçişleri Bakanlığı (MVD), Rus üniversitelerinde okuyan yabancı öğrenciler için göç mevzuatının uygulanmasına ilişkin kurallarda değişikliklerini hazırladı.

MVD tarafından paylaşılan belgede, Rusya Federasyonu’ndaki yabancı uyruklu ve vatansız kişilerin göçmenlik kaydı uygulanmasına ilişkin kurallarda, geçici veya kalıcı oturma izni sahibi tüm yabancı bir vatandaşların belgelerini aldıktan itibaren en fazla 7 iş günü içerisinde yaşadıkları adrese yakın yerel göçmenlik merkezinde ikamet kaydı yaptırması gerektiği, aynı kurala tabii tutulan yabancı öğrencilerin ise ikamet kaydı başvuru belgelerindeki ilgili sütuna “geçici ikamet izni” kelimesi yerine “eğitim amaçlı geçici ikamet izni” olarak yazması gerektiği ifade edildi.

İkamet kayıt başvurusu ile aynı anda sunulması gereken belgeler arasında eğitim almak amacıyla ikamet veya geçici oturma izni belgesinin bulunmasını şart koşan İçişleri Bakanlığı, bu belgenin göç merkezlerindeki başvuru sırasında isteneceğinin altını çizdi.

Bununla birlikte İçişleri Bakanlığı‘nın hazırladığı belgeye göre, eğitim almak amacıyla alınan geçici oturma izninin iptali veya geçerlilik süresinin sona ermesinin, hakkın sona ermesi için gerekçeler listesine dahil edilmesi önerilirken, yabancı bir vatandaşın aldığı “eğitim amaçlı oturma izni” belgesinde eğitim süresinin sonuna kadar ikamet izni süresi verilmesi teklif ediliyor.

Devlet Duması, Rusya’da devlet üniversitelerinde yüksek öğrenim programları kapsamında okuyan yabancı öğrenciler için özel bir yasal rejim oluşturmayı amaçlayan yasa tasarısı hazırlıyor.

Mevcut düzenlemelere göre, Rusya’ya okumak için gelen yabancı vatandaşlar, belirlenen kontenjan dahilinde her yabancıya verilen genel geçici oturma izni almaktayken, Duma’da tartışılan yasa kabul edildiğinde bu kategorideki kişiler için yenilik olacak olan ‘Eğitim Amaçlı Geçici Oturma İzni” verilmeye başlanacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...

Belousov: İki haftalık tatilin işletmelere maliyeti 60 milyar ruble

Ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, COVID-19 vakaları nedeniyle çalışma günlerine verilecek iki haftalık aranın işletmelere yaklaşık 60 milyar rubleye mal...