21 Ekim 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya, önümüzdeki üç yıl içinde sosyal yardımlara servet ayıracak

Rusya, önümüzdeki üç yıl içinde sosyal yardımlara servet ayıracak

Eylül ayı seçimleri sonrası ilk kez toplanan Devlet Duması milletvekilleriyle gerçekleştirilen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önümüzdeki üç yıl içerisinde sosyal yardımlara bütçeden 41,5 trilyon ruble ayrılacağını açıkladı.

Sosyal yardımların Rusya’nın devlet bütçesinde “en büyük kalem” olarak nitelendiren Rus lider, bu kaynakların öncelikle çocuklu ailelere, yaşlı kuşaklara destek olan sosyal politikanın bir parçası olduğunu vurguladı.

Yeni seçilen milletvekilleri tarafından ele alınacak ilk yasa tasarılarından birinin hükümet tarafından onayı için Devlet Duması’na sunulan federal bütçe ve bütçe dışı fonların görüşülmesi olduğunun altını çizen Putin, “Hükümet tarafından sunulan bu belgeler en az üç temel önceliği içeriyor: Sosyal politika, ekonomik kalkınma ve sağlık hizmetleri. Bu üç nokta bizim için çok önemli” diye konuştu.

Devlet Başkanı, ekonominin gelişmesi ve bölgelerin desteklenmesi için 15,1 trilyon rublenin önümüzdeki üç yıl içinde tahsis edilmesinin planlandığını belirttiği konuşmasında, ülkedeki sağlık sisteminin geliştirilmesi için ise bütçeden 10,9 trilyon ruble ayrılacağını açıklarken, federal bütçe yasa tasarılarında ve bütçe dışı fonlarındaki harcamaların her iki rublesinden birinin sosyal politikanın uygulanmasına ve sağlık hizmetlerine yönlendirildiğinin altını çizdi.

Putin ayrıca parlamenterleri sağlık, eğitim, barınma ve çevre alanlarındaki akut sorunların çözümüne özel dikkat göstermeye çağırdı.

Putin, bu üç noktayla birlikte eğitim, konut politikası ve ekoloji sorunlarının da özel dikkat gerektirdiğine işaret ettiği konuşmasında, “Bunların ve diğer birçok görevin çözümü büyük ölçüde ülkenin en yüksek temsil organı olan Devlet Duması’nın etkinliğine bağlıdır. Bu nedenle, her partinin ve her milletvekilinin yasaların hazırlanması ve kabul edilmesindeki yüksek sorumluluklarını anlamaları çok önemli” ifadelerini kullandı.” dedi.

Parlamentonun alt kanadı Devlet Duması’nın eylül ayındaki seçimlerden sonraki ilk toplantısı 12 Ekim 2021 Salı günü gerçekleştirilirken, ilk genel toplantıda 5 partinin kayıt yaptırdığı, Birleşik Rusya Partisi’nin 324 milletvekili, Komünist Partisi’nin 57, Adil Rusya Partisi’nin 28, Liberal Demokrat Partisi’nin 23, Yeni İnsanlar Partisi’nin ise 15 milletvekili hazır bulundu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...