21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya ile ABD arasındaki karşılıklı ticaret hacmi kriz tanımıyor

Rusya ile ABD arasındaki karşılıklı ticaret hacmi kriz tanımıyor

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, küresel krize ve iki ülke arasında yaşanan gerilimlere rağmen, geçen yıl salgın nedeniyle gerileyen Rusya ile ABD arasındaki ikili ticaret hacminin istikrarlı bir yükseliş eğilimi gösterdiğini belirtti.

Ocak-Temmuz 2021 döneminde karşılıklı ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47 artarak 19,8 milyar dolara ulaştığını söyleyen Başbakan, Rusya’nın ABD’ye gerçekleştirdiği ihracatın yüzde 60 artarak yaklaşık 10 milyar dolara ulaştığını, Rusya’nın ABD’den ithalatının da dörtte bir oranında artarak 16 milyar doları aştığını vurguladı.

Mishustin, iki ülkenin işbirliğini geliştirmek için umut verici birçok alana sahip olduğuna işaret ederek, “Örneğin, Arktiklerde Rus ve Amerikan şirketleri, bölgenin benzersiz ekosistemlerini ve dengeli gelişimini korumak için ortak projelerde yer alabilir. Bununla birlikte küresel iklim değişikliğiyle yüzleşmek için birlikte çalışabiliriz ve çalışmalıyız da. Aynı zamanda coronavirüs ile mücadelede de tüm işbirliklerine hazırız” diye konuştu.

Rus hükümetinin Rusya-Amerika ticaret, ekonomik ve yatırım işbirliğinin gelişimi için elverişli koşullar yaratmanın önemli olduğunu düşündüğünü vurgulayan Mishustin, iki ülkenin pratik işbirliğini geliştirmek, Rus ve Amerikan vatandaşlarının refahını artırmak için ortaklaşa yeni iş fırsatları araması ve gelecek vaat eden projelere başlaması gerektiğini sözlerine ekledi.

ABD Nüfus Sayım Bürosu tarafından paylaşılan istatistiklere göre, Ocak-Mayıs 2021 tarihinde Rusya’dan ABD’ye fosil yakıtlarla birlikte tüm petrol ve petrol ürünleri ihracatı yüzde 78 oranlarında artış gösterirken, ihracat hacimlerinin yaklaşık 11,5 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Aynı zamanda Rusya’nın ABD’ye değerli ve yarı değerli metal ve taş ihracatı bu dönemde yaklaşık bir buçuk kat artarken, 1,1 milyar dolardan 1,6 milyar dolara yükseldi.

Rus gübrelerinin ABD’ye ihracatı da yüzde 35 artarak 500 milyon dolara, demir-çelik ihracatı da dörtte bir artışla 700 milyon dolara yükseldi.

Mart ayı istatistiklerine göre ABD’nin en büyük ikinci petrol ve petrol ürünleri ihracatçısı olan Rusya’nın, ABD’ye söz konusu ayda petrol ihracat hacmi şubat ayına göre 1,8 kat artarak 22, 938 milyon varile ulaştı.

Rusya, mart ayında ABD’ye yaptığı Temmuz 2009’dan bu yana en yüksek seviyelere ulaşan petrol ihracatıyla ikinci sıraya yerleşirken, ABD’ye en çok petrol satan ülkenin aylık 139,869 milyon varil petrol ve petrol ürünü ile Kanada olduğu açıklandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...

Belousov: İki haftalık tatilin işletmelere maliyeti 60 milyar ruble

Ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, COVID-19 vakaları nedeniyle çalışma günlerine verilecek iki haftalık aranın işletmelere yaklaşık 60 milyar rubleye mal...