21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya, 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine Çin’le ulaştı

Rusya, 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine Çin’le ulaştı

Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefleyen Rusya, bu yılın Ocak-Eylül döneminde Çin ile arasındaki ticaret hacmini yıllık bazda yüzde 29,8 artırarak 102,529 milyar dolara ulaştırdı.

Çin Halk Cumhuriyeti Gümrük İdaresi verilerine göre, Ocak-Eylül 2021 döneminde Çin’den Rusya’ya yapılan ihracat hacimleri yüzde 32,4 artarak 47,401 milyar dolara ulaşırken, Rusya’nın Çin’e gerçekleştirdiği mal ve hizmet ihracatı ise yüzde 27,6 artarak 55,128 milyar dolar oldu.

Sadece eylül ayında Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacmi 13,468 milyar doları buldu. 

Yıllık ticaret hacminde 200 milyar dolar hedef belirleyen Rusya ve Çin’in, 2020 yılı sonundaki istatistiklere göre geçtiğimiz yılki ticaret hacmi, yüzde 2,9 azalarak 107,76 milyar dolara gerilemişti.

4 Haziran’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF) dünya haber ajanslarının başkanlarıyla yaptığı toplantıda, Rusya ve Çin’in pandemiye rağmen 2020’de 100 milyar dolar ticaret hacmini koruyabildiğini söylemiş, 2024 yılına kadar 200 milyar dolara ulaşabileceğini vurgulamıştı.

Ocak ayının sonunda, Çin Ticaret Bakanlığı’nın resmi temsilcisi Gao Feng, ikili ticareti 200 dolara çıkarma hedefine ulaşmak için 2021’de Rusya Federasyonu ile ticari ve ekonomik işbirliğini yoğunlaştırma niyetini açıklamıştı.

Yakın zamanda Rusya’nın Uzak Doğu deniz limanlarının Çin’den mal tedarikinde büyük artış nedeniyle konteynerli kargo elleçlemede zorluklarla karşılaştığı ve bazı gemilerin birkaç hafta boyunca limanlara giremediği duyurulmuştu.

Pandemi sonrası artan lojistik faaliyetlerinin yük limanlarında büyük trafiğe yol açtığını vurgulayan Rebelsky, Uzakdoğu liman işletmelerinin tahminlerine göre kargo elleçlemede yaşanan sıkıntıların yaklaşık bir yıl daha devam edeceğini açıkladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...