21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Merkez Bankası: Rusya'da maaşlar artıyor

Merkez Bankası: Rusya’da maaşlar artıyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, ülkede son aylarda yükselen enflasyon beklentilerinin çalışan maaşlarında artışa yol açtığını açıkladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından düzenlenen “Enflasyon Eğilimleri ve Finansal Tepkiler” konulu çevrimiçi etkinlikte konuşan Nabiullina, son birkaç ayda yüksek enflasyonist beklentilerin çalışan maaşlarına artış olarak yansıdığını belirtirken, aynı zamanda ülkenin işgücü piyasasının kriz öncesi seviyelere dönebildiğini de dile getirdi.

Enflasyonist beklentilerin Rusya Merkez Bankası’nın kararlarında büyük role sahip olduğunu vurgulayan Nabiullina, “Örneğin konut sahipleri, değerinde bir artıştan korktukları için mümkün olan en kısa sürede satın almak istedikleri konutlarda talep artışına neden olabiliyor. Bu da fiyatların yükselmesini sağlayarak domino etkisi yaratabiliyor” diye konuştu.

Rusya Merkez Bankası, Temmuz 2021 döneminde nominal ücretlerde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 artış olduğunu kaydetti.

Rusya hükümeti, daha önce açıkladığı raporunda 2021’de ülkedeki reel ücret artışının resmi olarak yüzde 3,1 olacağını tahmin ettiğini, 2020 yılında ise reel ücretlerin yüzde 3,8 arttığını bildirmişti.

Rosstat: Temmuz’da reel ücretler yüzde 2,2 düştü

Öte yandan Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), ülkede bu yılın haziran ayında kaydedilen yüzde 4,9’luk reel ücret artışı sonrası temmuz ayında büyümenin düşüşe geçtiğini ve yüzde 2,2 olarak gözlemlendiğini açıklamıştı.

Haziran 2021 ile karşılaştırıldığında Rusya Federasyonu’nda Temmuz ayında reel ücretlerde yüzde 6,5 oranlarında düşüş kaydeden Rosstat, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde ülkedeki  reel ücretlerin  yıllık bazda yüzde 3,2 arttığını bildirdi.

Servis tarafından yapılan açıklamada, Temmuz 2021’de ayında işletme çalışanlarının aylık tahakkuk eden ortalama ücretlerinin 55 bin 170 ruble olduğu, bu göstergelerin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.8 artışa işaret ettiği  ifadelerine yer verildi.

Rosstat, daha önce yaptığı paylaşımda, Ocak- Haziran 2021 döneminde reel ücretlerin yıllık bazda yüzde oranında arttığını belirterek haziran ayında işletme çalışanlarının aylık tahakkuk eden ortalama ücretlerinin yıllık yüzde 11,7 artışla 58 bin 782 bin ruble olarak gerçekleştiğini açıklamıştı.

Rosstat’ın daha önce bildirdiği üzere, yılın ilk yarısında Rusların reel ücretleri yıllık bazda yüzde 3,4 oranlarında artış gösterdi.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, bu yılın sonuna kadar Rusya’da reel ücretlerin yüzde 3,1’lik bir artış göstermesini bekliyor. 2022’de Rusların reel ücretlerindeki artışın düşerek yüzde 2,4’e gerileyeceğini tahmin eden bakanlık, 2023-2024’te ise artışın yıllık yüzde 2,5 olacağını öngörüyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...