21 Ekim 2021
Ana Sayfa Yerel Mail.ru, marka değişikliğine gidiyor

Mail.ru, marka değişikliğine gidiyor

Rusya’nın en köklü teknoloji şirketlerinden olan Mail.ru, marka değişikliğine gideceğini açıklayarak bundan sonra adını VK olarak değiştireceğini açıkladı.

Şirketin CEO’su Boris Dobrodeyev, arama moturu Mail.ru’nun adını Rusya’nın en popüler sosyal platformu olan Vkontakte’nin kısaltılmış ismi olan VK ile değiştireceklerini duyurdu.

Şirket tarafından yayınlanan basın açıklamasında, holdingin yeniden markalaşmanın merkezinde VKontakte sosyal ağının bulunduğu ekosistem geliştirme stratejisinin mantıklı bir devamı olduğu ifade edilirken, strateji uygulamasının bir parçası olarak VK ID, VK Combo, VK Mini Apps, VK Pay gibi ürünlerin piyasaya sunulacağı vurgulandı.

Yeniden markalaşmanın kademeli olarak gerçekleştirileceğinin altını çizen Mail.ru, 2022 yılı itibariyle sahip olduğu çevrimiçi alışveriş platformu Yula’yı VK Ads olarak yeniden adlandırılacak. Şirketin projelerinden bazıları şimdiden yeni isimler alırken, eskiden Mail.ru’nun sunduğu Boom müzik hizmeti VK Music, Mail.ru Rabota iş arama hizmeti VK Rabota, arkadaşlık sitesi Lovina hizmeti ise VK Dating olarak değiştirilecek.

Dobrodeev, düzenledikleri araştırmaların sonucunda Rusya’daki birçok internet kullanıcısının Mail.ru Group ürünlerini kullandıklarının farkında olmadığını, şirketin sahip olduğu hizmetleri farklı markalarmış gibi algıladıklarını kaydettiklerini belirterek, aynı zamanda Mail.ru’ya bağlı VK markasının Rus internet kullanıcıları arasında yüzde 100 tanınırlığa sahip olduğunu, Rusya’daki internet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 70’inin her gün VKontakte kullandığını ekledi.

Şirket, Odnoklassniki, Mail.ru e-posta hizmeti ve Delivery Club gibi kendi segmentlerinde lider olan ve tanınmış markaların isimlerine dokunmayacağını, marka değişikliğinin işletmenin faaliyet yapısında ve raporlamasında değişikliklere yol açmayacağını da paylaştı.

1998 yılında faaliyetlerine e-posta servisi vererek başlayan Rusya merkezli teknoloji şirketi Mail.ru Group’un 2021’in ikinci çeyreğindeki toplam geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,4 artarak 29,99 milyar rubleye ulaştı. 

Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında hazırlanan mali rapora göre şirketin Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) tablosu, 2020’nin ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 10,5 daha düşük olarak 6,66 milyar ruble seviyesinde gerçekleşti.

Şirketin geliri,29,84 milyar ruble seviyesinde tahmin edilen beklentileri aşarken, öte yandan FAVÖK sonuçları bu rakamın 6,76 milyar rublelik tahminlerin altında yer aldı. 

EN ÇOK OKUNANLAR

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...