21 Ekim 2021
Ana Sayfa Yerel Ruslar ofislerine dönmek istemiyor

Ruslar ofislerine dönmek istemiyor

Uluslararası işe alım danışmanlık şirketi Hays tarafından yapılan araştırmaların sonuçları, pandemi sırasında uzaktan çalışmaya alışan Rusların çoğunun ofise dönmek istemediğini gösterdi.

 Hays anketine katılan Rus çalışanlarının yüzde 70’i evden çalışmaya devam etmek istediğini belirtirken, katılımcıların yüzde 17’si uzaktan tele çalışmayı önemli ancak kritik olmayan bir avantaj olarak değerlendirdi.

 Rusların sadece yüzde 13’ü uzaktan çalışmanın önemsiz olduğuna işaret ederken, anketin sonuçları, uzaktan çalışma formatının kadınlar için erkeklere göre daha çekici olduğunu gösterirken, evden çalışabilmeyi isteyen kadın çalışanların yüzde 60, erkek çalışanların ise sadece yüzde 41 olduğu kaydedildi.

Rusya’da uzaktan formatta çalışmayı en az benimseyen yaş grubunun 24 yaşına kadar genç katılımcılardan oluştuğu kaydedilen Hays anketlerinde, uzaktan formatın kendileri için önemli olduğunu vurgulayan yaş grubunu ise 25- 28 yaş grubuyla 55 yaş üstü çalışanların oluşturduğu gözlemlendi.

Anketi düzenleyen Hays danışmanlık şirketi uzmanları, Rusya’da hala uzaktan formatın talep gördüğünü belirtirken, çalışma formatlarında bir şekilde ödün vermeye ve çalışanlarına esnek ofis ziyaretleri sağlamaya isteklidir.

Ankete katılan 487 yöneticinin yüzde 52’si, 2022’de hibrit bir çalışma biçimini sürdürmeyi planladığını açıklarken, çalışanlarının haftada birkaç kez ofise gelebileceklerini, geri kalan zamanlarında işlerini evden yürütebileceklerini belirtiyor.

Rusya’da işverenlerin sadece yüzde 22’si personelini eskisi gibi görmek isterken, uzaktan çalışma seçeneği sunan şirketlerin yüzde 67’si, çalışanlarına başka bir şehirden çalışma fırsatı sunmayı da düşündüğünü iletti.

Bazı işverenler bu seçeneğe yalnızca IT uzmanları, üst yönetim ile pazarlama, halkla ilişkiler, reklamcılık ve dijital alanındaki profesyoneller için düşündüğünü ifade ederken, şirket temsilcilerinin yüzde 8’i başka bir ülkede çalışmaya bile izin veriyor.

Hays uzmanları, Rusya’daki bazı şirketlerin uzaktan çalışma formatında başka ülkelerde ikamet imkanına da izin vermesine rağmen Rus İş Kanunu’nu bu şekilde bir çalışma formatının gerçekleştirilmesine imkan vermediğini, yasalara göre bu şekilde çalışmanın “gri” bir alan olduğunu vurguluyor.

Hays uzmanları, diğer ülkelerde de uzaktan format konusunun farklı olmadığına işaret ederken, diğer ülkelerdeki çalışanların da ofislerine dönmek istemediğini, örneğin, Amerikalıların yüzde 65’inin evden çalışma fırsatı karşılığında yüzde beş maaş kesintisini kabul etmeye istekli olduğunu söyledi.

Bununla birlikte şirketlerin personelini geri getirme arzusunda olduğunu belirten uzmanlar, şirketlerin partilere ev sahipliği yaparak ve ücretsiz öğle yemeği ve yoga dersleriyle personeli ofislerine geri getirmek için çok çaba sarf ettiğini ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...