21 Ekim 2021
Ana Sayfa Yerel Hükümet, teknolojik ürünlerin Rusya'ya ithalatında vergi indirimi uygulayacak

Hükümet, teknolojik ürünlerin Rusya’ya ithalatında vergi indirimi uygulayacak

Rusya hükümeti, ülkede üretilmeyen ve sadece yurtdışında geliştirilen teknolojik ekipman ve elektronik ürünlerin Rusya’ya ithalatı için imtiyazlı vergi rejimi kararını onayladı.

Hükümetin resmi internet sitesinde yayınlanan belge Rusya Başbakanı Mihail Mishustin imzasını taşırken, belgede yer alan açıklamada ülke topraklarında üretilmeyen yeni ürünleri ithal etme kararının yerli elektronik endüstrilerini geliştirmeye yönelik yatırım projelerinin uygulanmasını teşvik etmeye yardımcı olacağı vurgulandı.

Tasarının kabul edilmesiyle benzerleri Rusya Federasyonu’nda üretilmeyen ve yerli alternatifleriyle değiştirilemeyen teknolojik ekipman ve elektronik ürünleri ithal eden Rus elektronik sanayi kuruluşlarının işletme sermayesine destek olunacağı belirtilirken, elektronik ürünlerin ülkeye uygun ithalat vergisiyle getirilmesinin yerli elektronik endüstrisinin kalkınmasını sağlayacağı ifade edildi.

Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan proje, belirlenen prosedüre uygun olarak “Rusya Federasyonu Vergi Kanununun İkinci Bölümünün 150. Maddesinde Değişiklik Yapılması” başlığıyla parlamentonun alt kanadı Devlet Duması’na sunuldu.

Rusya Federal Vergi Kanunu’nun ikinci bölümünde yer alan 150. Maddesi, “Rusya Federasyonu topraklarına ürün ithalatlarında, vergilendirmeye tabi olmayan (vergiden muaf) ürünler” başlığı altında, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen tıbbi hizmet ve ürünlerle birlikte bulaşıcı hastalıkların teşhisi, önlenmesi ve (veya) tedavisi için immünobiyolojik ilaçların üretiminde gerekli hammadde malzemeleri ithalatı, devlet veya belediye kurumları tarafından edinilen veya kurumlara bağışlanan kültür varlıkları, kaba doğal elmasların ithalatı, yabancı diplomatik ve eşdeğer misyonların resmi kullanımı veya bu kurumları temsil eden personelin kişisel kullanımına yönelik malların ithalatı, Rusya Federasyonu topraklarında sivil uçakların yapımı, onarımı ve (veya) modernizasyonu için tasarlanmış uçak motorları, yedek parça ve bileşenlerin ithalatını kapsıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...