21 Ekim 2021
Ana Sayfa Yerel COVID-19 enfeksiyonu için en tehlikeli zaman açıklandı

COVID-19 enfeksiyonu için en tehlikeli zaman açıklandı

Moskova’da faaliyet gösteren Lider-Medicine Tıp Merkezinin Başhekimi enfeksiyon uzmanı Yevgeny Timakov, Sputnik radyosuna verdiği röportajda, COVID-19 enfeksiyonuna en fazla yakalanma riskinin olduğu zamanı açıkladı.

Sonbahar mevsiminin coronavirüs enfeksiyonuna yakalanmak için en riskli mevsim olduğunu belirten Timakov, Rusya’da COVID-19 vakalarındaki artışın sonbahar için geleneksel olan grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonları olan hasta sayısındaki artışla çakıştığını vurguladı.

“Artık coronavirüse ek olarak sonbahar aylarında geleneksel viral enfeksiyonları da ortaya çıktı. Bu iki enfeksiyon ortak bir seyirde daha bulaşıcı hale gelmiş durumda” diyen Timakov, özellikle henüz aşılanmamış kişiler için en tehlikeli dönemin başladığını ifade etti.

Enfeksiyon uzmanı, ciddi bir dozda COVID-19 enfeksiyonu ile tanışmanın en iyi zamanının bağışıklığın kazanıldığında elde edilebileceğine işaret ederken, bunun için sadece iki yolun bulunduğunu, birincisinin aşı yoluyla bağışıklık olduğunu, ikinci yolun ise ancak hastalanarak elde edilebileceğini sözlerine ekledi.

Birçok insanın zaten COVID-19 enfeksiyonu ile karşılaştığının altını çizen uzman, ancak artan vakalar ve yeni mutasyon karşısında virüse daha çok kapılma riski olduğunu belirterek, “ Burada en temel soru, kişiye bulaşacak viral yüktür. Ne kadar yüksek dozda virüsle karşı karşıya kalırsa o kadar büyük bir bağışıklık mücadelesi gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

Aşının yalnızca enfekte olan bir hasta ile temas halinde artan viral yüke karşı koruma sağlamakla kalmadığını aynı zamanda en tehlikeli patojeni hariç tutarak birkaç virüs türünün aynı anda bulaşma tehdidini de azalttığını vurgulayan Timakov, sadece aşı yoluyla vücuda giren virüs miktarını azaltmanın mümkün olduğunu söyledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...

Belousov: İki haftalık tatilin işletmelere maliyeti 60 milyar ruble

Ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, COVID-19 vakaları nedeniyle çalışma günlerine verilecek iki haftalık aranın işletmelere yaklaşık 60 milyar rubleye mal...