21 Ekim 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya’da yılda 1 milyon kişi, önlenebilir hastalıklarından dolayı yaşamını yitiriyor

Rusya’da yılda 1 milyon kişi, önlenebilir hastalıklarından dolayı yaşamını yitiriyor

Moskova Devlet Üniversitesi (MGU) Bilim ve Eğitim Merkezi Başkan Yardımcısı Simon Matskeplishvili, ülkede her yıl 1 milyon Rus vatandaşının önlenebilir kalp ve damar hastalıkları nedeniyle  yaşamını yitirdiğini belirtti. 

Matskeplishvili Rusya Bilim Festivali sırasında yaptığı açıklamada, Rusya’da yaklaşık 1 milyon kişinin kalp ve damar hastalıklarından dolayı yaşamını yitirdiğini, yaşamını yitirenlerin hastalıklarının önceden önlem alınarak kurtarılabilir rahatsızlıklar olduğunu vurguladı.

“Yılda bir milyon kişiyi öncesinde önlenebilir kalp ve damar hastalıklarından dolayı kaybediyoruz. Fakat bugün herkes yeni coronavirüs enfeksiyonundan dolayı yaşanan kayıplardan bahsediyor” diyen uzman, Avrupa’daki istatistikleri örnek göstererek 75 yaşından daha genç olan kişiler için ölüm oranının üçte ikisinin önlenebilir hastalıkların oluşturduğunu, bu hastalıkların öncelikle kalp damar rahatsızlıkları olduğunu vurguladı.

Bilim adamı, hastaların en iyi hekime gitmek istediklerini, fakat çoğunlukla doktorların önerilerini dikkate almadıklarını söylerken, ABD’de diyabet ve kalp damar hastalığı olan kişilerin yüzde 50’sinin doktorların önerilerine uymadıklarına ve bunun yılda 125 bin ölüme neden olduğuna dikkat çekti. 

Yakın zamanda yayınlanan Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre, Rusya’da ağustos ayında COVID-19 kaynaklı ölüm sayısı 49 bin 400 kişi olarak meydana geldi.

Rosstat, yılın başından bu yana Rusya’da COVID-19 ile enfekte olanlar arasında toplam ölüm vakalarının 250 bin kişiyi aştığını ve bunlardan sadece 100 bin kişinin temmuz ve ağustos aylarında gerçekleştiğini belirtti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...