30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Rusların kamu hizmetleri tarifelerindeki “tamirat gideri” ücretlerine zam yapılacak

Rusların kamu hizmetleri tarifelerindeki “tamirat gideri” ücretlerine zam yapılacak

Rusya hükümeti, İnşaat Bakanlığının yapı malzemeleri fiyatlarındaki artışı öne sürerek konut ve kamu hizmetleri (ZHKH) tarifelerinde bulunan “tamirat giderleri” (Kapremont) ücretlerine zam teklifini kabul etti.

Başbakan Mihail Mishustin tarafından imzalanan kararnamede, 1 Ocak 2022’den itibaren apartman binalarındaki büyük onarımlar için daire sakinleri tarafından ödenen sabit “tamirat gideri” ücretlerinin en fazla yüzde 25 oranlarında artırılmasına onay verilirken, kararnamenin yürürlüğe gireceği tarihten itibaren ev sahiplerinin ödediği su ve gaz faturalarını içeren konut ve kamu hizmetleri tarifelerine bu zammın yansıtılacağı belirtildi.

Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan belgede, Rusya’da inşaat ve yapı malzemeleri fiyatlarında yaşanan keskin artış nedeniyle bölge yönetimleri apartmanların dış cephesi, koridor ve ilgili diğer bölümlerin tamirat maliyetlerinin yükseldiği vurgulanırken, tamirat giderleri fiyat artışının her bölge için yüzde 25 oranlarını geçmeyecek şekilde uygulanacağı ifade edildi.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre, ülkede inşaat ve yapı malzemelerinin fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 25 oranlarında artış gösterirken, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tahminlerine göre yıl sonuna kadar bu kategorideki ürünlerde fiyatların yüzde 7,2 oranlarında artışını sürdüreceği ifade edilmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...