30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya'nın turistler arasında en popüler tatil bölgeleri açıklandı

Rusya’nın turistler arasında en popüler tatil bölgeleri açıklandı

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, salgınla birlikte büyük ölçüde iç turizme yönelmek zorunda kalan Rus vatandaşları arasında ülkenin en popüler yerli tatil noktalarını açıkladı.

Tur operatörlerinin katılımıyla çevrimiçi düzenlenen Travelpayouts online zirvesi sırasında iç turizm ile ilgili yaptığı sunumda konuşan Lomidze, bu yıl Krasnodar Bölgesi, Kırım, Moskova Bölgesi ve St. Petersburg gibi Rusya’nın önde gelen turizm bölgelerinin yaklaşık 58 milyon turisti ağırladığını belirtirken,

Rusya’da turistler arasında en popüler 12 bölgesinin öne çıktığını kaydederek, “Dinamiklerdeki artışı görüyoruz. 2019 seviyesine göre artış yüzde 15 ile yüzde 20 oldu. Tabii ki turistsiz kalan istisna bölgeler de var ama bu pandemi öncesi döneme göre bu önemsiz bir düşüş. Bölgeler toplamda yaklaşık 58 milyon gezgini ağırladı” diye konuştu.

Rusya’da tatil için en popüler bölgenin bu yılın ilk dokuz ayında 14,5 milyon turist ağırlayan Krasnodar Bölgesi olduğunu vurgulayan ATOR Başkanı, bölgeyi 10 milyon 200 bin turistle Moskova, 8 milyon 200 binle Kırım ve 3 milyon turistle St. Petersburg’un izlediğini belirtti.

Tataristan bu sene 2,7 milyon turiste ev sahipliği yaparken, İrkutsk Oblastı 1 milyon 100 bin turist ve Ekaterinburg ise 1 milyon turisti bölgesinde ağırladı.

İr diğer popüler tatil destinasyonu Stavropol Bölgesi sekiz ayda 800 bin turiste ev sahipliği yaparken, Kaliningrad 1 milyon 300 bin turist tarafından ziyaret edildi.

Altı ay boyunca turistlerin Moskova’ya yaklaşık 13 milyon kez ve Altay Cumhuriyeti’ne 1,1 milyon kez seyahat ettiğine işaret eden Lomidze, iç turizmin sektörde şu anda en yüksek gelir sağlayan ve en hareketli segment olduğunu belirterek, “İç turizmde ülkemiz geçen yıldan bu yana rekor kırıyor. Aynı zamanda toplam turist akışının yüzde 80’ini bağımsız gezginler oluşturmasına rağmen yine de tur operatörlerinin gelirleri iç turizm sayesinde bu yıl artış gösterdi” ifadelerini kullandı.

Maya Lomidze, Ocak-Eylül 2021 döneminde yaklaşık 3,3 milyon Rus turistin Türkiye’yi ziyaret ettiğini açıklamıştı.

Yurtdışı destinasyonları arasında Rusya’dan turist akışında Türkiye’nin lider olduğunu vurgulayan Lomidze, 2021 yılının ilk dokuz ayında Kıbrıs’ı yaklaşık 410 bin Rus turist ziyaret ettiğini, Mısır’ın bu dönemde 350 bin Rus turiste ev sahipliği yaptığını belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 320 bin Rus turiste ev sahipliği yaparken, Maldivler 178 bin, Küba 120 bin, Hırvatistan 100 bin, Yunanistan 90 bin, Tunus 70 bin, Sırbistan 50 bin, Meksika 40 bin, Dominik Cumhuriyeti 27 bin ve son olarak Bulgaristan 25 bin Rus turisti ağırladı.

ATOR Başkanı, toplamda, listelenen ülkeler arasındaki ilk 13 ülkenin 7 milyon Rus vatandaşına ev sahipliği yaptığını belirtirken, kalan diğer ülkelerin çok düşük seviyede Rus turist sayısına sahip olduğunu aktardı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...