21 Ekim 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya’nın savunma harcamaları 10,8 trilyon rubleyi aşacak

Rusya’nın savunma harcamaları 10,8 trilyon rubleyi aşacak

2022-2024 federal bütçe taslağını hazırlayan Rusya hükümeti, ülkenin önümüzdeki üç yılda ulusal savunma harcamalarının 10,8 trilyon rubleyi aşacağını öngörüyor. 

Bakanlar Kurulu tarafından düzenlenen federal bütçe taslağına göre, Rusya’nın milli savunması için devlet bütçesinden 2022 yılı için 3 trilyon 510 milyar 419 milyon 6oo bin ruble ayrıldığı ifade edilirken, 2023’te harcamaların 3 trilyon 557 milyar 223 milyon 3oo bin ruble, 2024’te ise 3 trilyon 811 milyar 777 milyon 5oo bin ruble olarak belirlendiği açıklandı.

Hükümetin savunma harcamalarının milli gelire payının 2022’de yüzde 2,6 olacağı tahmin edilirken, 2023 yılında bu oranın yüzde 2,6 seviyelerinde yer alacağı, 2024 yılında ise yüzde 2,5 olacağı vurgulanırken, Milli Savunma harcamalarının federal bütçe harcamalarının toplam hacmindeki payının 2021’de yüzde 14,4 olarak kaydedildiği, 2022’de yüzde 14,9 olacağı, 2023’te 14,5, 2024 yılında ise yüzde 15,3 oranlarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Bu yılın nisan ayında Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından yayınlanan raporda, Rusya’nın pandemi sırasında dünyada en yüksek askeri harcamaya sahip ilk beş ülke içine girdiğini, harcamalarının neredeyse İngiltere ile eşitlendiğini açıklamıştı.

2020’de Rusya’nın askeri ihtiyaçlara 61,7 milyar dolar (4,6 trilyon ruble) harcadığı belirtilen SIPRI açıklamasında, ülkenin sıralamada dördüncülüğe yerleştiği, sıralamada beşinci olan İngiltere’nin savunmaya geçen yıl 59,2 milyar dolar harcadığını vurguladı.

SIPRI raporuna göre Rusya’nın askeri harcamaları iki yıldır sürekli artış gösterirken, 2020 yılında meydana gelen büyümenin bir önceki yıla göre yüzde 2,5 olduğu ifade edildi.

Öte yandan Rusya’nın geçtiğimiz yılın başında belirlediği planlarından yüzde 6,6 daha az askeri harcama yaptığını açıklayan SIPRI uzmanları, bununla birlikte askeri harcamaların GSYH‘ya oranı dikkate alındığında Rusya’nın önde gelen beş ülke arasında ilk sırada yer aldığını vurguladı.

Araştırma sonuçlarına göre Rusya’nın geçtiğimiz yıl yaptığı askeri harcamaların ülkenin GSYH’sına oranı yüzde 4,3 olurken, İngiltere’de bu oranlar yüzde 2,2 olarak kaydedildi.

Rusya Maliye Bakanlığı’nın ön verilerine göre, 2020 yılında devlet bütçesinin “ulusal savunma” kalemi altındaki harcamaları 3,2 trilyon ruble (42,2 milyar dolar) olarak gerçekleşti.

Aynı veriler Sayıştay tarafından da doğrulanırken, askeri harcamaları değerlendiren SIPRI’nin yalnızca onaylanmış askeri bütçeler hakkındaki bilgileri kullanarak savunma ve güvenlikle ilgili hükümet harcamalarına ilişkin bilgiler elde edildikçe hesaplama yaptığını açıklayan Rus uzmanlar, federal bütçede SIPRI tarafından erişilebilen harcamaların yanında bir de diğer gizli savunma harcamalarının yer aldığını da vurguluyor.

Rusya federal bütçesinde Maliye Bakanlığı’nın ön verilerine göre 2020’de 2,2 trilyon ruble (29,7 milyar dolar) harcama yapılan ve “Ulusal Güvenlik ve Kolluk Kuvvetleri” ek bir karcama kaleminin de bulunduğunun altını çizen uzmanlar, bütçede yer alan bu maddenin daha çok İçişleri Bakanlığı ve Acil Durumlar Bakanlığı ile ilgili olmakla birlikte gizli savunma harcamalarını da içerdiğini sözlerine ekledi.

Rusya’nın son yıllardaki yüksek askeri harcamaları, birkaç yıldır savunma ve güvenlik harcamalarını daha doğru biçimde yapmaya çağıran Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin dahil olmak üzere birçok Rus ekonomist tarafından eleştirilirken, öte yandan konservatif kesim tarafından destekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO’nun baskılarını öne sürerek askeri harcamalarını artıran Rus hükümeti, son teknolojik yerli silah üretimi ve savunma sanayinin geliştirilmesine özen göstererek özellikle dış politikada avantaj elde etmek istiyor.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), sadece Rusya’nın değil tüm dünya ülkelerinin son yıllarda askeri harcamalarını artırma eğiliminde olduğunu belirtirken, 2020 yılında tüm dünyanın savunma harcamalarının yüzde 2,6 artarak 1,98 trilyon dolara çıktığını da açıkladı.

ABD askeri harcamalarda ilk sırada

SIPRI raporuna göre, dünyada en fazla askeri harcama yapan ilk beş ülke arasında ABD, Çin, Hindistan, Rusya ve İngiltere’nin toplam askeri harcamalarının dünya genelinin yüzde 62’sini oluşturduğu belirlenirken, ABD’nin askeri harcamalarının son üç yıldaki artış eğiliminin 2020’de de sürdüğü, ülkenin 2020’de askeri harcamalara ayırdığı kaynakların 2019’a göre yüzde 4,4 artarak, 778 milyar dolara ulaştığı belirtildi. 

Buna göre, dünya genelindeki askeri harcamaların yüzde 39’u ABD‘ye ait olurken, SIPRI yetkilisi Aleksandra Marksteiner, “ABD’nin askeri harcamalarında son yıllardaki artış, araştırma ve geliştirmeye yapılan büyük yatırımlar ile nükleer silah depolarının modernizasyonu ve geniş kapsamlı silah tedariki gibi uzun vadeli çok sayıda projeyle bağlantılı” değerlendirmesinde bulundu.

Çin de harcamalarını artıran ülkeler arasında

SIPRI, dünyada en fazla askeri harcama yapan ikinci ülke olan Çin’in ise 2020’deki harcamalarının 252 milyar dolar olduğunu tahmin ederken, bir önceki yıla göre askeri harcamalarını yüzde 1,9 artıran Çin’in 2011’den 2020’ye kadar olan dönemde bu alandaki harcamalarını yüzde 76 artırdığını vurguladı.

Raporda, Çin Halk Cumhuriyeti’nin askeri harcamalarının kesintisiz olarak 26 yıldır arttırıldığı da kaydedildi.

SIPRI raporunda, bir önceki yıla göre askeri harcamalarını yüzde 5,2 artıran Almanya ise 52,8 milyar dolar ile yedinci sırada yer alıyor. Raporda, Almanya’nın harcamalarını 2011 yılına göre yüzde 28 artırdığı belirtildi.

Türkiye’nin askeri harcamaları 17,7 milyar dolara geriledi

Askeri harcamalar sıralamasında 2019 yılında 15’inci sırada bulunan Türkiye, 2020 raporunda askeri harcamalar açısından 16’ıncı sıraya düşerken, Ortadoğu ülkeleri arasında değerlendirilen Türkiye‘nin geçtiğimiz yıl askeri harcamalarını bir önceki yıla göre yüzde 5 azaltarak 17,7 milyar dolara düşürdüğünü belirten SIPRI, bununla birlikte Türkiye’nin daha iddialı bir dış politika izlemesi ile askeri harcamalarını 2015’ten itibaren daha keskin bir şekilde artırdığını da sözlerine ekledi

EN ÇOK OKUNANLAR

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...

Belousov: İki haftalık tatilin işletmelere maliyeti 60 milyar ruble

Ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, COVID-19 vakaları nedeniyle çalışma günlerine verilecek iki haftalık aranın işletmelere yaklaşık 60 milyar rubleye mal...