18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel Rusya’da çevrimiçi perakendecilerden Wildberries protestosu

Rusya’da çevrimiçi perakendecilerden Wildberries protestosu

Rusya Dijital Kalkınma, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanlığının elektronik cihazlarda yerli yazılım olması zorunluluğu getiren yasa kapsamındaki yerli yazılım listesine ülkenin en büyük çevrimiçi perakende devi Wildberries mobil uygulamasını ekleme önerisi, ülkenin diğer e-ticaret şirketleri tarafından protestolara yol açtı.

Rusya’da elektronik cihazlara önceden yüklenecek yerli yazılımların içerisine Wildberries uygulaması eklenmesinin rekabeti tehdit ettiğini vurgulayan tüketici haklarını koruma derneği “Kamu Tüketici Girişimi” (Buyprotect), Dijital Kalkınma Bakan Yardımcısı Maksim Parshin’e yazdığı mektupta, çevrimiçi ticaret şirketinin mobil uygulamasının akıllı telefonlara önceden yüklenmesi zorunluluğu taleplerinden vazgeçmesi talebiyle başvurduğunu açıkladı.

Böyle bir girişimin e-ticaret pazarındaki kriterlerin “Wildberries için yazıldığı” anlamına geldiğini belirten birlik temsilcileri, bu durumun rekabet koşullarına aykırı olduğunun altını çizdi.

Öte yandan e-ticaret sektöründe bakanlığın bu girişimini destekleyen tek şirket olmaya devam eden Wildberries ise mevzuata göre mobil cihazlarda önceden yüklü olması gereken yerli yazılım olan Yandex’in çevrimiçi perakende portalı Yandex.Market uygulamasını da içerdiğini belirtti.

Kamu Tüketici Girişimi, mevcut kriterlere göre, yalnızca toplayıcı uygulamaların, Rusya’da e-ticaret alanında birçok oyuncu olduğunu ifade ettiği mektubunda, sadece Wildberries’in yerli yazılım listesine ekleme kararının piyasayı bozacağını ve bu uygulamanın belirli bir e-ticaret oyuncusunun pazarlama maliyetleri için bir sübvansiyon niteliği taşıdığına inandıklarını ekledi.

Ozon Genel Müdürü Sergey Belyakov, herhangi bir yazılımın önceden yüklenmesinin prensipte yapay avantajlar yaratabileceğini doğrularken, bu uygulamanın diğer çevrimiçi perakendecilerin pazar paylarını artırmak için yaptığı yatırımlarını değersizleştirebileceğini, aynı zamanda rekabetin temellerini baltalayabileceğini vurguladı.

AliExpress Rusya Devlet İlişkileri Başkan Yardımcısı Sergey Lebedev, e-ticaret endüstrisinde pazarın yüzde 80’inden fazlasının halihazırda Rus şirketleri tarafından işgal edildiğinin altını çizerek “Bu girişimin amacının yerli yazılıma rekabet avantajı sağlamak olmadığını sözlerine ekledi.

Wildberries tarafından yapılan açıklamada, bakanlığın bu girişiminin açık ve adil bir rekabetten korkan veya yabancı sermayeli e-ticaret şirketleri yüzünden engellendiği belirtilirken, devlet kurumlarının kararları üzerindeki bu tür baskıların yasa dışı olduğu ve soruşturulması gerektiği vurgulandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...

Rusya, tüm mutasyonlara karşı yeni COVID-19 aşısı üzerinde çalışıyor

Rusya Sağlık Bakanlığı’na bağlı Gamaleya Ulusal Araştırma Merkezi Direktör Yardımcısı Denis Logunov, merkezin aynı anda birkaç coronavirüs varyantına karşı yeni bir aşı...