spot_img
27.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya’da çevrimiçi perakendecilerden Wildberries protestosu

Rusya’da çevrimiçi perakendecilerden Wildberries protestosu

Rusya Dijital Kalkınma, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanlığının elektronik cihazlarda yerli yazılım olması zorunluluğu getiren yasa kapsamındaki yerli yazılım listesine ülkenin en büyük çevrimiçi perakende devi Wildberries mobil uygulamasını ekleme önerisi, ülkenin diğer e-ticaret şirketleri tarafından protestolara yol açtı.

Rusya’da elektronik cihazlara önceden yüklenecek yerli yazılımların içerisine Wildberries uygulaması eklenmesinin rekabeti tehdit ettiğini vurgulayan tüketici haklarını koruma derneği “Kamu Tüketici Girişimi” (Buyprotect), Dijital Kalkınma Bakan Yardımcısı Maksim Parshin’e yazdığı mektupta, çevrimiçi ticaret şirketinin mobil uygulamasının akıllı telefonlara önceden yüklenmesi zorunluluğu taleplerinden vazgeçmesi talebiyle başvurduğunu açıkladı.

Böyle bir girişimin e-ticaret pazarındaki kriterlerin “Wildberries için yazıldığı” anlamına geldiğini belirten birlik temsilcileri, bu durumun rekabet koşullarına aykırı olduğunun altını çizdi.

Öte yandan e-ticaret sektöründe bakanlığın bu girişimini destekleyen tek şirket olmaya devam eden Wildberries ise mevzuata göre mobil cihazlarda önceden yüklü olması gereken yerli yazılım olan Yandex’in çevrimiçi perakende portalı Yandex.Market uygulamasını da içerdiğini belirtti.

Kamu Tüketici Girişimi, mevcut kriterlere göre, yalnızca toplayıcı uygulamaların, Rusya’da e-ticaret alanında birçok oyuncu olduğunu ifade ettiği mektubunda, sadece Wildberries’in yerli yazılım listesine ekleme kararının piyasayı bozacağını ve bu uygulamanın belirli bir e-ticaret oyuncusunun pazarlama maliyetleri için bir sübvansiyon niteliği taşıdığına inandıklarını ekledi.

Ozon Genel Müdürü Sergey Belyakov, herhangi bir yazılımın önceden yüklenmesinin prensipte yapay avantajlar yaratabileceğini doğrularken, bu uygulamanın diğer çevrimiçi perakendecilerin pazar paylarını artırmak için yaptığı yatırımlarını değersizleştirebileceğini, aynı zamanda rekabetin temellerini baltalayabileceğini vurguladı.

AliExpress Rusya Devlet İlişkileri Başkan Yardımcısı Sergey Lebedev, e-ticaret endüstrisinde pazarın yüzde 80’inden fazlasının halihazırda Rus şirketleri tarafından işgal edildiğinin altını çizerek “Bu girişimin amacının yerli yazılıma rekabet avantajı sağlamak olmadığını sözlerine ekledi.

Wildberries tarafından yapılan açıklamada, bakanlığın bu girişiminin açık ve adil bir rekabetten korkan veya yabancı sermayeli e-ticaret şirketleri yüzünden engellendiği belirtilirken, devlet kurumlarının kararları üzerindeki bu tür baskıların yasa dışı olduğu ve soruşturulması gerektiği vurgulandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img