21 Ekim 2021
Ana Sayfa Gündem Moskova'da yıl sonuna kadar 100 kültürel miras alanı restore edilecek

Moskova’da yıl sonuna kadar 100 kültürel miras alanı restore edilecek

Moskova Belediye Başkanlığı Basın Servisi tarafından verilen bilgide son 10 yılda başkentte “Kültürel Miras” olarak tanımlanan arkeolojik ve kültürel nitelikli bin 578 yapı ve objenin restorasyonunun gerçekleştirildiği, bu yıl 100 tarihsel yapının daha restorasyonun tamamlanacağı açıklandı.

Başkentin tarihi yapıları arasında restorasyon çalışmaları devam eden Malaya Krasnoselskaya Caddesi’ndeki Abrikosov Evi’nde şu anda bina içinde çalışmaların devam ettiği bildirilirken, çalışmalar tamamlandıktan sonra genç nesil için bir eğitim merkezi veya kütüphane oluşturulmasının planlandığı vurgulandı.

Abrikosov Evi

Başkentin merkezindeki Nikitsky Bulvarı’nda bulunan Gazeteciler Evi’nde de tamirat çalışmalarının sürdüğü ve restorasyonun etaplar halinde devam ettiği bildirilirken, bu nedenle yapının ziyarete açık olduğu kaydedildi.

Restorasyon sırasında Gazeteciler Evi’nin ön kısmının tarihi görünümüne döndürüldüğünü açıklayan Belediye Başkanlığı, ancak binanın içinde daha ciddi çalışmaların devam ettiğinin altını çizdi.

Gazeteciler Evi

1818 yılında inşa edilen ve Burdenko caddesinde bulunan ahşap Palibin Konağı’nın da dış görünüm çalışmalarına yakın zamanda son verileceğinin belirtildiği açıklamada, aynı zamanda bina içinde restorasyonun devam ettiği, çalışmalar bittiğinde Palibin konağının Moskovalılara ve başkentin misafirlerine sergi alanı olarak açılacağı vurgulandı.

Palibin Konağı

Başkent Belediyesi, aynı zamanda VDNH gibi merkezi parklarda yer alan ve tarihi eser sayılan yapı ve objelerin restorasyon çalışmalarının devam ettiğini ifade ettiği açıklamasında, son yıllarda uygulanan en önemli restorasyon projelerini belirlemek ve restore eden şirketleri desteklemek amacıyla düzenlenen “Moskova’nın Restorasyonu” yarışması sayesinde birçok tarihi ve kültür mirası yapının yeniden kullanıma açıldığı, yarışmayı kazanan restorasyonculara da maddi destekler sunulduğu eklendi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...