21 Ekim 2021
Ana Sayfa Gündem Kremlin, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın Kırım'daki seçimlere ilişkin açıklamasını yorumladı

Kremlin, Türk Dışişleri Bakanlığı’nın Kırım’daki seçimlere ilişkin açıklamasını yorumladı

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Ankara’nın Kırım’da düzenlenen Devlet Duması seçimlerinin meşruiyetine ilişkin açıklamalarını kabul etmediklerini ve bunu Türk meslektaşlarına açıkça ifade ettiklerini söyledi.

“Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından Kırım’da düzenlenen Duma seçimleriyle ilgili yapılan açıklamaları kabul edemeyiz. Bunu Türk meslektaşlarımıza da aktardık” diyen Peskov, Kırım konusunda Türkiye’nin fikirlerinin Rusya ile tamamen zıt olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Kırım konusundaki tutumunun üzüntü verici olduğunu belirten Kremlin Sözcüsü, Ankara‘nın zamanla durumu değiştireceğini ve Rusya’nın görüşlerini takdirle karşılayacağını umduklarını ifade etti.

Türkiye’nin bu tutumundan dolayı üzgünüz, ancak aynı zamanda zaman içinde siyasi iradenin gösterileceğini ve Türkiye’nin sadece gerçeğe ve gerçek duruma saygı duyarak bu tutumunu değiştireceğini umuyoruz, “dedi.

Gazetecilere konuşan Peskov, Ankara’nın Kırım’ın Rusya topraklarına geçtiğini tanımaması halinde Türkiye’nin Rusya için dost bir ülke olup olmadığı sorusuna, “Türkiye kesinlikle bizim ortağımızdır ve üzerinde anlaşmazlığın olduğu önemli konuların mevcudiyeti buna engel değildir ve olmamalıdır” yanıtını verdi.

Rusya ve Türkiye ilişkilerinin sadece Kırım ile sınırlı olmadığını hatırlatan Peskov, “İkili ilişkilerin tüm yelpazesinin geliştirilmesi ve bir dizi bölgesel meselede etkileşim bizim için hala çok önemli. Bu etkileşim devam etmeli. Anlaşmazlık noktalarına gelince, bu noktalarda Türk tarafıyla çalışmaya devam etmeye ve sabırla pozisyonumuzu tekrar tekrar açıklamaya kararlıyız” diye konuştu.

Türkiye er ya da geç bizim pozisyonumuzu anlayacak

Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye’nin Kırım konusunda Moskova’nın değiştirmeyeceği tutumunu er ya da geç kabul edeceğini belirtirken, Ankara’nın bu şekilde Rusya’ya daha yakın olacağını umduklarını açıkladı.

Peskov, “Genel olarak Kırım, olası herhangi bir tartışmanın kapsamı dışında kalan bir meseledir. Biz Türk muhataplarımızın Kırım halkının neden Rusya ile birleşme kararı aldığını ve orada yaşananların özünü anlamalarına yardımcı olacağız” diye konuştu.

Yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması seçimlerinin Kırım sonuçlarının Türkiye açısından hukuki geçerliliği bulunmadığını belirtmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...

Belousov: İki haftalık tatilin işletmelere maliyeti 60 milyar ruble

Ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, COVID-19 vakaları nedeniyle çalışma günlerine verilecek iki haftalık aranın işletmelere yaklaşık 60 milyar rubleye mal...