27 Eylül 2021
Ana Sayfa Gündem Yüksek Seçim Kurulu, Rusya’daki seçmen sayısını açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu, Rusya’daki seçmen sayısını açıkladı

Rusya Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ella Pamfilova, yakın zamanda gerçekleşecek Devlet Duması seçimlerinde oy kullanmak için 108 milyondan fazla kişinin seçmen listelerine dahil edildiğini, yurtdışında ise 2 milyondan fazla kişinin bulunduğunu açıkladı.

“Rusya’da kayıtlı 108 milyondan fazla kişi seçmen listelerine dahil ediliyor. Dışişleri Bakanlığı’na göre ise yaklaşık 2 milyon Rus seçmen Rusya toprakları dışında yaşıyor” diyen Pamfilova, tüm vatandaşların konsolosluklarda oy kullanmak için kayıt başvurusunda bulunamayacağı için yurtdışında yaşayan Rusların ne kadarının oy kullanacağı hakkında bir fikirlerinin olmadığını da vurguladı.

Seçimler için 96 bin sandık açılıyor

Ella Pamfilova, Rusya’nın tüm bölgelerinde Devlet Duması  seçimleri için toplam 96 bin sandık açılacağını söyledi.

“17 Eylül sabahı, Rusya Federasyonu’nun 85 bölgesinde toplam 96 bin sandık açılacak. Bunlardan 93 bin 500’ü  kalıcı, 2 bin 500’ü ise geçici ikamet yerlerinde oluşturulan sandıklardır” diyen Yüksek Seçim Kurulu Başkanı, bu sene okullar ile birlikte COVID-19 tedavisi yapılan bazı hastanelerde sağlık çalışanlarının isteği üzerine sandık merkezleri kurulduğunu ifade etti.

Devlet Duması seçimleri

Seçim heyecanına hazırlanan Rusya’da, iki aşamadan oluşan Devlet Duması seçimlerinin 17-19 Eylül tarihleri ​​arasında yapılması planlanırken, karma bir seçim sistemi altında 225 milletvekili parti listelerinden, 225 milletvekili de yetkili seçim bölgelerinden olmak üzere toplamda 450 milletvekili beş yıllık süreyle seçilecek.

Seçimler neden üç gün?

Rusya’da daha önce sadece bir gün içerisinde düzenlenen Duma seçimleri, COVID-19 tedbirleri kapsamında Temmuz 2020’de Duma tarafından alınan kararla 3 güne çıkarılmış, bu şekilde salgın sırasında oy merkezlerindeki seçmen akışınını azaltılması hedeflenmişti.

Seçimlere bu yıl hangi partiler katılıyor?

Yüksek Seçim Kurulu tarafından Duma seçimleri için kayıt yaptıran 14 parti belirlenirken, kurallara göre yüzde 5’lik seçim barajını geçmeye çalışan partiler bu yıl şu şekilde sıralandı:

Rusya Komünist Partisi (KPRF)

Yeşiller Partisi

Rusya Liberal Demokrat Partisi (LDPR)

Yeni İnsanlar Partisi

Birleşik Rusya Partisi

Adil Rusya

Elma Partisi

Kalkınma Partisi

Rusya Özgürlük ve Adalet Partisi

Rusya Komünistleri Partisi

Rusya Sivil Platformu

Yeşil Alternatif Partisi

Rodina (Vatan) Partisi

Emekliler Partisi

Seçim tahminleri ne durumda?

Sosyoloji araştırma şirketi VTSIOM tarafından yapılan güncel araştırmalara göre, iktidardaki Birleşik Rusya Partisi’nin yüzde 41 ile yüzde 44 oy çoğunluğuna ulaşacağı, Komünist Partisi’nin yüzde 18 ile yüzde 22 oy alacağı, Liberal Demokrat Partisi’nin yüzde 10 ile 13 oy sağlayacağı ve Adil Rusya’nın yüzde 7 ile yüzde 9  alarak yüzde 5’lik seçim barajını aşacağı tahmin ediliyor.

VTSIOM uzmanları, 2020’de kurulan Yeni İnsanlar Partisi’nin de sürpriz yaparak yüzde 4 ile 6 oy alabileceğini ekledi.

Seçimlere ne kadar para harcanıyor?

Rusya Yüksek Seçim Kurulu, 2021’de Devlet Duması seçimlerine toplamda 21,4 milyar ruble harcanmayı planlıyor. Seçim için ayrılan bütçenin 16,6 milyar rublesi doğrudan Devlet Duması seçimlerinin hazırlanması ve yürütülmesine giderken, sağlık tedbirleri nedeniyle 3 güne yayılan oylamada seçim komisyonlarının çalışanları için yapılacak ek ücretler için yaklaşık 11,96 milyar ruble tahsis edildiği aktarıldı.

Yüksek Seçim Kurulu Başkan Yardımcısı Nikolay Bulaev, seçimler için ayrılan bütçenin bir kısmının seçimlerde çalışanların ulaşım ve yemek harcamalarıyla birlikte broşür basımı ve yeni seçim ekipmanının satın alınmasına harcanacağını belirtmişti.

Aynı zamanda Rusya Federasyonu Hükümeti rezerv bütçesinden tahsis edilen 4,8 milyar rublenin de oylama sırasında kullanılacak maske, eldiven ve dezenfektan malzemelerini içeren epidemiyolojik tedbirler için harcanacağı da biliniyor.

Türkiye’de oy kullanmak isteyenler nereye başvurabilir?

Türkiye’de oy vermek isteyen Ruslar için bildiri yayınlayan Rusya, oy kullanmak isteyen Rus vatandaşlarını Türkiye’deki seçim merkezleri hakkında bilgilendirdi.

Buna göre Türkiye’de oy kullanmak isteyen Rus vatandaşları için oy merkezlerinin listesi şu şekilde:

Ankara: Andrey Karlov Sokağı, No 5, 06692, Çankaya (19 Eylül 2021 saat 08:00 – 20:00)

İstanbul: İstiklal Caddesi, 219-225a, 34430, Beyoğlu (19 Eylül 2021 saat 08:00 – 20:00)

Trabzon: Rusya Konsolosluğu: Refik Cesur Cad.6, Ortahisar (19 Eylül 2021 saat 08:00 – 20:00)

Antalya: Antalya Büyükşehir Belediyesi Yıldız Kenter Şehir Tiyatrosu, Gençlik Mah. , Işıklar Cd. 07100 Muratpaşa (19 Eylül 2021 saat 08:00 – 20:00)

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...