27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Ruble, 2016'dan beri ilk kez dünyanın ilk 20 para birimi arasına girdi

Ruble, 2016’dan beri ilk kez dünyanın ilk 20 para birimi arasına girdi

Tüm dünyadaki bankalar arasında elektronik fon transferi standardı sağlayan hizmet olan SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) tarafından paylaşılan Temmuz ayı verilerine göre Rus rublesi, Aralık 2016’dan bu yana ilk kez uluslararası ödemelerde yüzde 0,18’lik bir pay alarak dünyanın ilk 20 en popüler para birimine girdi.

SWIFT, Temmuz ayında rublenin Macar forinti’ni ilk 20’nin dışına ittiğini, öte yandan uluslararası para transferlerinde Meksika pesosuna ve Yeni Zelanda dolarına karşı puan kaybettiğini açıklarken, bundan önce rublenin en son Aralık 2016’da popüler dünya para birimleri sıralamasında yüzde 0,26’lık paya sahip olduğunu vurguladı.

SWIFT üzerinden yapılan uluslararası para transferlerinde en popüler para birimleri reytinginde liderlerin ise değişmediği açıklanan servis raporunda, temmuzda ilk sırada geleneksel olarak yüzde 39,38 ile ABD dolarının bulunduğu, öte yandan ABD dolarının hem yıllık hem de aylık olarak payının az da olsa azaldığı ifade edildi.

Uluslararası para birimleri arasında en popüler ikinci para birimi ise yüzde 38,43 ile Euro bulunurken, Avrupa para biriminin payı yıllık bazda yaklaşık 5 puan artmasına rağmen aylık bazda biraz azaldı.

Üçüncü sırada yüzde 5,99 ile İngiliz sterlini yer alırken, dünyanın en popüler para birimleri arasında ilk 5’te  yüzde 2,74 ile Japon yeni ve yüzde 2,19 ile Çin yuanı da bulunuyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.