27 Eylül 2021
Ana Sayfa Yerel Moskova’da pahalı dairelere kiracıların ilgisi artıyor

Moskova’da pahalı dairelere kiracıların ilgisi artıyor

Rusya’da pandemi süresinde ev kiralamaktan çok daire satın almayı tercih eden Rusların kiralık ev piyasasında durgunluğa yol açtığını belirten uzmanlar, son zamanlarda özellikle Moskova’da pahalı daireleri kiralamak isteyen müşteri sayısında büyük artış kaydedildiğini açıkladı.

Moskova’da kiralık elite konut piyasasında krizin bittiğini vurgulayan uzmanlar, yaz aylarıyla birlikte kiracılar arasında yüksek maliyetli mülklere olan taleplerin pandemi öncesindeki seviyeyi neredeyse üçte bir oranında aştığını, öte yandan arz hacminin dörtte bir oranında azaldığını belirtti.

Emlak danışmanlık şirketi Savills tarafından yapılan açıklamada, karantina ve kısıtlamaların ardından Rusya’nın başkentine dönen yabancılarla birlikte ülkenin diğer bölgelerinden gelen yüksek gelirli Rusların yüksek kira rakamlarına sahip elite daire segmentini toparladığı ifade edildi.

Savills’in araştırmasına göre, Haziran-Ağustos 2021 döneminde Moskova’da lüks konut kiralama işlemleri pandemi öncesi 2019 yılına kıyasla yüzde 29, geçtiğimiz yıla göre ise yüzde 70 artış gösterirken, şirketin tahminlerine göre mevcut talep ile başkentin arz ettiği kiralık elite konut dengesizliği nedeniyle kiraların da giderek yükseldiği belirtiliyor.

Uzmanlar, elit bir daireye sahip olanların evini kiraya verme süresinin yarı yarıya indiğini de vurgularken, arzda gözlemlenen yüzde 25 düşüş sayesinde ev sahiplerinin en fazla iki hafta içerisinde kiracı bulabildiğini bildirdi.

Yüksek kira tutarına sahip olan elite konutlar arasında en büyük rekabetin aylık kirası 500 bin ile 3 milyon ruble olan evlerde yaşandığını açıklayan Knight Frank emlak danışmanlık şirketi uzmanı Andrey Solovyov, bu durumu başkentte bulunan az sayıda kaliteli kiralık ev sayısına bağladıklarını söyledi.

Savills’in raporuna göre, yüksek kiraya sahip olan kiralık elite  daire piyasalarında ev sahiplerinin istediği ortalama kira rakamları 360 bin rubleye ulaşırken, bununla birlikte kiracıların seçkin daireler için ortalama 274 bin ruble ödemeye hazır olduğu, bu fiyatın ev sahiplerinin almak istedikleri kira rakamlarından yüzde 31 daha az olduğu vurgulandı.

Savills Gayrimenkul Direktörü Elena Kulikova, Moskova’daki kiralık ev piyasasında elite daire kiralama talebinin, çoğunlukla Rusya’daki yabancı ülkelerin büyükelçiliklerinde meydana gelen personel değişikliğinden de kaynaklandığını söylerken, genellikle diplomatik çalışanların her üç ila beş yılda bir değiştiğini, ancak geçen yıl birçok kişinin bu süreci pandemi nedeniyle ertelediğinin altını çiziyor.

Moskova’daki elite dairelerin genelde Avrupa, Güney Kore ve Japonya’dan üst düzey yöneticiler tarafından talep gördüğünü açıklayan Kulikova, Savills’in hesaplamalarına göre şu anda Moskova‘daki yabancı kiracıların çoğunluğunun yüzde 15 ile  Fransız vatandaşı olduğunu, yüzde 7’sinin Büyük Britanya, yüzde 6’sının İtalya, Japonya ve Norveç vatandaşı olduğunu söylerken, yüksek kiraya sahip evlerin kiracılarının yüzde 5’inin Alman vatandaşı, yüzde 4’ünün de ABD vatandaşlarından oluştuğunu sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...