27 Eylül 2021
Ana Sayfa Gündem FAS’dan cep telefonu operatörü Tele2’ye tarifeleri düşürme talimatı

FAS’dan cep telefonu operatörü Tele2’ye tarifeleri düşürme talimatı

Rusya Federal Anti-Tekel Servisi (FAS), ülkenin en büyük cep telefonu operatörlerinden olan Tele2’nin tarifelerini rekabet mevzuatlarına aykırı şekilde yükselttiğini açıklarken şirketin müşterilerine sunduğu cep tarifelerini düşürmesi talimatı verdi.

FAS tarafından yapılan açıklamada, 13 Eylül’de Tele2 cep telefonu operatörünün bağlı olduğu şirket olan T2 Mobile LLC ile ilgili olarak tekel karşıtı mevzuatın ihlali konusundaki davanın sonuçlandığı belirtilirken, şirketin daha önce sunduğu cep tarifelerindeki artışın işletme maliyetlerinden kaynaklandığı gerekçesinin gerçeği yansıtmadığına karar verildiği ifade edildi.

Şirketin  servis tarafından düzenlenen incelemeler sonucunda rekabet kurallarını ihlal ettiği vurgulanan FAS bildirisinde, “ Tele2 cep telefonu operatörü, hücresel hizmetler için makul olmayan şekilde artırılan tarifeleri, artıştan önce uygulanan seviyeye geri getirmekle yükümlüdür” ifadelerine yer verildi.

Tele2, Ocak 2021 itibariyle 12 milyondan fazla bireysel abonesi için hücresel hizmetlerin maliyetini ortalama yüzde 13 oranında artırdığını duyurmuş, bu artış kararının hizmet maliyetlerinin yükselmesinden dolayı aldığını bildirmişti.

Daha sonra birçok şirket müşterisinden şikayet alan Federal Anti-Tekel Servisi, şubat ayında cep telefonu operatörünün rekabet kurallarına aykırı hareket ettiğini iddia ederek dava açmıştı.

Temmuz ayı sonunda GSM teknolojileri üzerinde araştırmalarıyla tanınan Content Review tarafından yapılan araştırmalar, 2021’in ilk yarısında Rusya’da minimum cep telefonu tarifelerinin yüzde 16 arttığını gösterdi.

Bu yılın ilk yarısında cep telefonu hizmetlerinde minimum fiyata sahip tarifenin 326 rubleye ulaştığı kaydedilen araştırmada, en uygun fiyatlı cep telefonu tarifelerinin Moskova, Yamalo-Nenets ve Hantı-Mansi Özerk Okrugu, Magadan ve Sahalin bölgelerinde olduğu ifade edilirken, en pahalı tarifelerin ise Çeçenistan, Dağıstan, İnguşetya, Kabardino-Balkarya ve Kuzey Osetya’da olduğu gözlemlendi.

Şirket uzmanları, 2020’de GSM operatörlerinin nüfusun düşen reel gelirleri nedeniyle daha uygun tarifeler sunmaya başladığına işaret ederken, ancak bu yıl ucuz tarife uygulamaları ve promosyonlardan kaçınmaya başladıklarını da belirtiyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.