27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Ruslar aracılık hesaplarında ortalama 1,3 milyon ruble tutuyor

Ruslar aracılık hesaplarında ortalama 1,3 milyon ruble tutuyor

Rusya Merkez Bankası araştırmalarının sonuçları, Rus vatandaşlarının borsa işlemlerinde kullanmak için açtıkları hesaplarda ortalama bir milyon 280 bin ruble tuttuklarını gösterdi.

Ülke genelinde, borsa işlemleri işin broker hesabı açan birey sayısının 5 milyon 600 bin kişiye ulaştığı iletilen Merkez Bankası açıklamasında, Rusların hisse senedi varlıklarının toplam değerinin 7,2 trilyon rubleye ulaştığı, aynı zamanda yatırım amacıyla aracı kuruluşlarda 1,2 trilyon rubleye sahip olan Rus vatandaşlarının 600 bin kişi olarak kaydedildiği bildirildi.

Broker hesabı kullanan müşteri sayısı bakımından lider bölgeler arasında Moskova birinci sırada yer alırken, Moskova Bölgesi ikinci, St. Petersburg ise üçüncü sırada yer alıyor.

Moskova’daki bireysel yatırımcıların hisse senedi işlemleri için aracı kurum hesabında ortalama 3,73 milyon ruble tuttuğunu ifade eden Merkez Bankası uzmanları, St. Petersburg’da bu ortalamanın 1,9 milyon ruble olduğunu, Moskova Bölgesi’nde ise 1,26 milyon ruble olarak gözlemlendiğini belirtirken, bu bölgelerin aynı zamanda geçen yıl kişi başına düşen gelir açısından da lider bölgeler olduğunu da vurguladı.

Ağustos ayında Moskova Borsası’ndan(MOEX) yapılan basın açıklamasında, yatırım hesabı olan kişi sayısının geçtiğimiz temmuz ayında 446 bin artarak 13,2 milyona ulaştığı ve ay içinde yaklaşık 1,9 milyon kişinin hisse senedi işlemi gerçekleştirdiği aktarılmıştı.

Moskova Borsası tarafından yapılan açıklamada, toplamda temmuz ayında 13,2 milyon bireysel yatırım hesabı bulunan MOEX’de temmuz ayında özel yatırımcılar tarafından yerli hisse senetlerine 34 milyar ruble yatırım yapıldığı aktarıldı.

Borsada bireysel yatırım hesabı bulunan Ruslar, tahvillere 43 milyar ruble yatırım yaparken, borsada işlem gören fonlara 8,3 milyar ruble para yatırdı.

Borç senetlerine yapılan yatırımların yüzde 83,3 ile en büyük payı özel şirket tahvillerine yapılırken, devlet tahvillerine yapılan yatırımlar yüzde 11,2, Eurobond’a ise yüzde 5,5 oranlarında yatırım yapıldı.

Temmuz ayında hisse senedi alım satım hacminde özel yatırımcıların payının yüzde 36,3 olduğu belirtilen MOEX açıklamasında, özel yatırımların tahvillerde yüzde 15,2, türev piyasasında yüzde 42,6 ve son olarak spot döviz piyasasında yüzde 12,1 olarak gerçekleştiği ifade edildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...