27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Merkez Bankası, gıda dışı ürünlerin fiyat artışında düşüş kaydetti

Merkez Bankası, gıda dışı ürünlerin fiyat artışında düşüş kaydetti

Rusya Merkez Bankası, tüketici fiyatlarının dinamiklerine ilişkin hazırladığı raporda, petrol ürünleri hariç gıda dışı ürünlerin fiyatlarındaki aylık artışta düşüş kaydedildiğini açıkladı.

Merkez Bankası tarafından yayınlanan belgede yer alan açıklamada, yıllık enflasyon verilerine göre gıda ve gıda dışı ürün fiyatlarındaki yıllık artış hızının yüzde 6,68’e yükseldiği, istikrarlı fiyat dinamiklerinin yıllık ve aylık göstergelerinde ise biraz artış gözlemlendiği ifade edilirken, aynı zamanda petrol ürünleri hariç diğer gıda dışı ürün fiyatlarındaki aylık büyümenin düştüğü de vurgulandı.

Bu durumun piyasalarda fiyatlar üzerinde oluşan baskıda bir azalmanın başlangıcını ve daha ılımlı bir talep genişleme hızını yansıtabileceği bildirilen Merkez Bankası raporunda, ülkede beklenen medyan enflasyon tahmininin ise yüzde 12,5 ile hala yüksek seviyede bulunduğunun altı çizildi.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre, Aralık 2020 tarihinden itibaren Rusya’da tüketici fiyatları yüzde 4,69 oranında arttı.

Yakın zamanda politika faizlerini yüzde 6,75’e çıkaran Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon hedeflerine ulaşmak için gelecekte faiz oranlarını yüzde 7’nin üzerine çıkarabileceklerini belirtmişti.

Alınan kararla yüzde 6,75 oranlarına yükseltilen faizlerin enflasyon oranlarını düşürmeye yeterli olacağını söylemek için henüz erken olduğunu vurgulayan Nabiullina, “Politika faiz oranlarında yüzde 7 ve üstü artış tabii ki mümkün. Enflasyon hedeflerine ulaşmak için böyle bir tedbir alabiliriz” diye konuştu.

Bankanın politika faiz artırımı kararının tamamen nüfusun yüksek enflasyonist beklentileri nedeniyle alındığını söyleyen Merkez Bankası Başkanı, Rusya’da medyan enflasyon beklentilerinin temmuzda yüzde 13,4 ile 2016’dan bu yana rekor düzeylere ulaştığını hatırlattı.

Rusya’da Merkez Bankası tarafından belirlenen politika faizleri, çift haneli rakamları en son Aralık 2014 ile Mart 2017 arasında görmüştü.

Ülkede 15 Aralık 2014’ten 30 Ocak 2015’e kadar yıllık yüzde 17 ile tarihinin en yüksek seviyesinde  olan faizler, daha sonra Merkez Bankası tarafından kademeli olarak düşürülmüştü.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...