27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Banka ve yatırım şirketleri, altın ve petrol piyasalarında istikrar bekliyor

Banka ve yatırım şirketleri, altın ve petrol piyasalarında istikrar bekliyor

Banka ve yatırım şirketlerinin analistleri, Rusya ve dünya piyasalarında 2021’in dördüncü çeyreğinde petrol fiyatlarının mevcut seviyede kalacağını, aynı zamanda altın fiyatlarının istikrara ulaşacağını ön görüyor.

ProFinance.ru portalı tarafından yayınlanan konsolide tahmine göre, dördüncü çeyrekte Brent petrol fiyatlarının varil başına 72 dolardan 70 dolara düşmesi beklenirken, aynı zamanda altın ons fiyatının bin 800 dolar seviyesinde kalacağı tahmin ediliyor.

Genel olarak piyasaların yıl sonuna kadar sabit kalacağını öngördüklerini açıklayan Rus ekonomist Andrey Loboda, öte yandan ekim ayında kısa vadede Brent petrol fiyatının 77,35 dolara yükselebileceğini ve bunun da Rus para biriminin güçlenmesini sağlayacağını da vurguladı.

Aynı zamanda ABD Merkez Bankası’nın teşvik programı konusundaki belirsiz pozisyonu nedeniyle yatırımcı duyarlılığının sürekli değiştiği belirten uzman, Rusya ekonomisinin bütçe fazlası ve petrol ve gaz fiyatlarındaki artış sayesinde olumlu bir sonbahar mevsimi geçireceğini ifade etti.

Rusya’nın petrol ihracat geliri bu yılın ocak-temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,6 artarak 57,1 milyar dolara çıkmıştı.

Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS) verilerine göre, ülkede petrol ihracat hacmi yılın 7 ayında geçen yıla kıyasla yüzde 10 azalarak 130 milyon tona geriledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.