27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Visa’dan küçük ölçekli fast food işletmelerine komisyon indirimi

Visa’dan küçük ölçekli fast food işletmelerine komisyon indirimi

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bulunan çok uluslu finansal hizmetler şirketi Visa, Rusya’da düşük ortalama fatura oranlarına sahip küçük fast food işletmeleri için bankalar arası komisyon oranını yarıya indirerek büyük fast food işletmelerine sunduğu komisyon oranına eşitlediğini bildirdi.

Daha önce normal Visa kartları için yüzde 0,95, premium Visa kartları için ise yüzde 2,35 oranlarında bankalar arası komisyon alan Visa, yeni uygulamasıyla küçük yemek işletmelerinde faturanın 500 rubleyi geçmemesi durumunda komisyon oranını yüzde 0,5’e düşürürken, finans uzmanları şirketin bu kararının nüfusun azalan satın alma gücü bağlamında alındığını ifade etti.

Uzmanlar, fast food pazarında ciro artışı öngören Visa’nın özellikle daha düşük yemek harcamalarında kartla yapılan ödeme hacimlerini artırarak daha fazla gelir elde etmek istediğinini belirtiyor.

Visa’nın 1 Eylül’den bu yana uygulamaya başladığı yeni komisyon oranları, işletmelerin bankaya ödeyeceği komisyon oranını keskin bir şekilde düşürmesiyle, özellikle sokaklarda bulunan küçük ölçekli fast food noktalarının komisyon koşulları yüzde 0,5 ile KFC veya Burger King gibi büyük fast food işletmeleriyle aynı düzeye ulaştı.

Öte yandan 1 Şubat 2022’den itibaren Rusya’daki süpermarketlerde kredi kartıyla yapılan alışverişlerin bankalar arası komisyonunu artıracağını açıklayan Visa, büyük mobilya, ev aletleri ve kurye hizmetleri için komisyon tarifelerini iptal edeceğini, süpermarketler için kredi kartı komisyon oranlarını yüzde 1’den yüzde 1,3’e çıkaracağını bildirmişti.

Yüksek hacimli mağazalar için düşük komisyon uygulamasını iptal edecek olan Visa, inşaat malzemeleri, ev eşyaları ve bahçe ürünleri satan OBI ve IKEA gibi büyük mağazalarda komisyon kampanyasını 8 Temmuz 2022’den itibaren sonlandırırken, 5 Ağustos’tan itibaren de ev aletleri mağazaları ve 30 Eylül’den itibaren kurye hizmetleri kredi kartı komisyonlarını iptal edecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...