27 Eylül 2021
Ana Sayfa Yerel Moskova'daki yeni konutların yüzde 20'si metro yakınında inşa ediliyor

Moskova’daki yeni konutların yüzde 20’si metro yakınında inşa ediliyor

Rusya’da faaliyet gösteren emlak şirketi Metrium, başkent Moskova’daki konut inşaatlarının yüzde 20’sinin yeni yapılan metro istasyonları yakınında gerçekleştirildiğini bildirdi.

Moskova Belediyesi tarafından inşa edilen yeni Metro inşaatları yakınında inşaat firmaları tarafından en az 7 bin 800 daire seçeneğinin sunulduğu ifade edilen şirket açıklamasında, istasyonlara yakın bölgelerde 43 yeni konut projesi uygulandığı vurgulandı.

Toplamda başkentteki yeni konut pazarı hacminin 39 bin 500 daire olduğu belirtilen Metrium açıklamasında, yeni metro inşaatları yakınında yoğunlaşan konut projelerinin özellikle belediye tarafından inşaatı süren ve Troitsk şehrine uzatılması düşünülen Kommunarskaya metro hattına  odaklandığını aktardı.

Yeni metro istasyonlarına yakın konutlarda ortalama fiyatların metrekare başına 218 bin rubleye ulaştığı ifade edilirken, bütçeye uygun konut projeleriyle tanınan A101 İnşaat Grubu Ticari Direktörü Anna Boim, Moskova’daki konut projelerinin metro inşaatlarından çok etkilendiğini belirtirken, “ Yeni metro istasyonları, inşaat firmaları için yeni konut projesi demek oluyor” diye konuştu.

Metro faktörüne bağlı olarak gayrimenkul değerindeki ana büyümenin yeni metro istasyonun açılmasından sonra değil, inşaatın başlaması sırasında meydana geldiğini vurgulayan Boim, genel olarak metroya yakınlığın daire fiyatlarını yüzde 10 ile yüzde 15 oranında artırabileceğini söyledi.

Metrium uzmanları, sürekli büyüyen metro ağı sayesinde başkent merkezinden daha uzakta konut alabilen nüfusun büyük avantaja sahip olduğunu belirtirken, metro sayesinde merkezde ev sahibi olan vatandaşlarla neredeyse aynı seviyede ulaşım ve altyapı olanaklarına kavuştuklarını, bununla birlikte merkeze doğru artan konut fiyatlarına kıyasla bütçeye daha uygun bir şekilde konut sahibi olduklarının da altını çizdi.

Metroya yakın konutlara yatırım her zaman karlı

Metrium Yönetici Ortağı Nadezhda Korkka, metroya yakın konut projelerinin gayrimenkul yatırımcıları için her zaman karlı yatırım aracı olduğuna da vurgu yaparken, başkent merkezi ile yüksek hızlı erişime sahip noktalara yakın konutların hem yatırımcılar hem de kiracılar arasında her zaman talep gördüğünü söyledi.

River Park Konut Projesi CEO’su Larisa Shvetsova, metro ağının gelişiminin Moskova’daki yeni binalar için pazardaki fiyat dinamiklerini önemli ölçüde etkilediğini doğrularken, “Ortalama olarak metroya yakın yeni konutlar, metro istasyonlarından uzakta bulunan benzerlerine göre yüzde 10 ile yüzde 15 daha pahalıdır” diye konuştu.

Yakın zamanda Metrium analistleri, Rusya’nın başkenti Moskova’da konut fiyatlarında düşüş kaydedildiğini, özellikle temmuz ayında bütçeye daha uygun konut komplekslerinin çoğunun inşa edildiği başkentin Güneydoğu İdari Bölgesi’nde yeni binaların metrekare ortalamalarının yüzde 1,5 düştüğü bildirmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.