27 Eylül 2021
Ana Sayfa Yerel Türkiye'de tatil için birikmiş nafaka borcunu ödemek zorunda kaldı

Türkiye’de tatil için birikmiş nafaka borcunu ödemek zorunda kaldı

Rusya’nın Sibirya Federal Bölgesi başkenti olan Novosibirsk’te Türkiye’de tatil yapmak isteyen Rus vatandaşı, yurtdışına çıkabilmek için 430 bin rubleye (49 bin 700 TL) ulaşan gecikmiş nafaka borcunu ödemeyi kabul etti.

Novosibirsk’te yaşayan Rus vatandaşının eski eşinden olan çocuğuna mahkeme kararıyla düzenli nafaka ödemesini aylarca ertelediği belirtilen Moskovsky Komsomolets haberinde, Türkiye’ye tatil turu aldıktan sonra nafaka borcu yüzünden yurt dışına çıkamayacağını anlayınca Rusya Federal İcra Servisi’ne başvurarak tüm gecikmiş borçlarını ödediği aktarıldı.

Gazetede yer alan haberde, Noskosibirsk’te yaşayan ve ismi açıklanmayan Rus vatandaşının yerel mahkeme tarafından çocuğunun ihtiyaçları için eski eşine nafaka ödemesi kararını kabul etmeyip belirlenen tutarda nafaka ödeme yükümlülüğünü aylarca yerine getirmediği, ancak Türkiye’de dinlenmek isteyince her şeyin değiştiği ifade edilirken, borcu yüzünden yurt dışına seyahat etme hakkına sahip olmadığı ortaya çıkınca 430 bir rubleye ulaşan nafaka borcunun tamamını kapattığı açıklandı.

Sonuç olarak Türkiye tatili neredeyse yarım milyon rubleye mal olurken, yurtdışına çıkma yasağının borcun kapanmasından hemen sonra iptal edildiği bildirildi.

Mayıs ayında Rusya Federal İcra Servisi tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık yedi milyon Rus vatandaşının borçları nedeniyle yurtdışına seyahat sınırı bulunduğu açıklamıştı. 

Yurtdışına çıkış yasağı bulunanların, toplam 19 milyon borçlu kişi sayısının yaklaşık üçte biri olduğunu belirten servis yetkilileri, Rusya’da geçen yılın aynı dönemine göre borçlu sayısını 2 milyon arttığını da bildirmişti.

Rusya’da borcu otuz bin rubleyi aşan ve ödeme süresi 90 günü aşan borç yükümlülerine yurtdışı yasağı getirildiğini belirten Federa İcra Servisi, bu borçluların çoğunun bankaya borcu olduğunu belirterek, yüzde 95’lik kısmının da hem banka kredisi borcu olduğunu hem de mikrofinans kuruluşlarından mikro kredi aldığını bildirdi.

 Borçlu vatandaşların yurtdışına çıkışını kısıtlayan kararname ile Rusya Federal İcra Servisi tarafından vergi, kredi ve benzeri borçları bulunanlara bildirim gönderilerek ülkeden çıkış yasağı uygulanıyor. Nafaka ödemeyenler için ise borç limiti 10 bin ruble olarak biliniyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.