27 Eylül 2021
Ana Sayfa Gündem Ruslar yüzünden Fransa'daki lüks konut fiyatlarının arttığı açıklandı

Ruslar yüzünden Fransa’daki lüks konut fiyatlarının arttığı açıklandı

Uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, Rus zenginlerinin Fransa’nın Akdeniz kıyısında yer alan Fransız Rivierası’nda emlak fiyatlarında artışa neden olduğunu açıkladı.

Fransız Rivierası’ndaki (Cote d’Azur) tüm konut taleplerinin yüzde 80’inin Rus vatandaşları tarafından geldiğini bildiren uzmanlar, bu müşterilerin kişisel sermayesi 30 milyon doların üzerinde olan Rus milyonerlerden oluştuğunu ifade etti.

Ruslar tarafından bölgedeki konutlara gösterilen ilgi yüzünden son bir yılda konut fiyatlarında en az yüzde 6 artış kaydedildiğini belirten uzmanlar, geçen yıl boyunca talep sayısında yaklaşık yüzde 70’lik artış kaydedildiğini de vurguladı.

Fransa’daki lüks konut piyasalarında işlem sayısının Ağustos 2020’den Şubat 2021’e yüzde 5 arttığı, müstakil ev fiyatlarının ise yüzde 6,4 arttığı söylenen Knight Frank açıklamasında, Ruslar arasında en popüler bölgenin Fransız Rivierası olduğu, Rus zenginlerinin yüzde 20’sinin ise ülkenin diğer büyük şehirlerindeki evlerle ilgilendikleri aktarıldı.

Akdeniz kıyılarında Rusların gayrimenkul talebinin geçen sene en az yüzde 15 oranlarında artış gösterdiğine vurgu yapan uzmanlar, ancak kapalı sınırlar nedeniyle anlaşmaların çoğunun ertelendiğini, bununla birlikte Kıbrıs ve Yunanistan’ın sınırlarını açmasıyla konut taleplerinin hızla yükselmeye başladığının da altını çizdi.

Knight Frank Yurtdışı Gayrimenkul ve Özel Yatırımlar Bölge Direktörü Marina Shalaeva, Fransa’nın Akdeniz kıyılarındaki konutlar için Rusların taleplerinin büyük artış gösterdiğini belirtirken, “ Rusların İspanya’daki konut taleplerinde de büyük artış gözlemliyoruz. Bu bölgedeki konutlar hem Fransa’dan daha uygun fiyat avantajı sunuyor hem de 250 bin Euroluk gayrimenkul yatırımına geçici oturma izni verilebiliyor. Ruslar, aynı zamanda Kıbrıs ve Yunanistan’daki konutları da çevrimiçi formatta inceleyip satın alabiliyor” ifadelerini kullandı.

Mayıs aylarında Rus basınında yer alan haberde, Rusya’nın güney bölgelerinde son yıllarda keskin artış gösteren konut fiyatları nedeniyle Rus vatandaşlarının Türkiye’deki konutlara ilgisi artmaya başladığı ifade edilmişti.

Yılın başından bu yana Türkiye’den konut alan Ruslar toplamda 9 milyar ruble harcarken 2021’nin ilk çeyreğinde 938 konut satın aldı.

Türkiye’de ev satın alan Rusların yüzde 20’sinin ise ülkenin güney bölgesi Krasnodar’da yaşayanlardan oluştuğu kaydedildi.

Konut tercihi konusunda özellikle Antalya’yı tercih eden Krasnodarlıların, bu bölgenin Kuban’ın Karadeniz kıyısına benzediği için ilgi gösterdiğine işaret eden emlak portalı Turk.Estate uzmanları, daha önce yaptıkları açıklamada Ocak Türkiye’den konut alan yabancıların çoğunun İran, Irak ve Rus vatandaşı olduğunu bildirmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...