27 Eylül 2021
Ana Sayfa Yerel Rus bankalarının toplam şube sayısı yüzde 5 azaldı

Rus bankalarının toplam şube sayısı yüzde 5 azaldı

Rusya Merkez Bankası tarafından paylaşılan istatistiklere göre, ülkede faaliyet gösteren bankaların toplam şube sayısının ağustos ayı başı itibariyle yüzde 5 azalarak 28 bin 56 şubeye düştüğü kaydedildi.

Ağustos ayı verilerine göre ülkedeki tüm bankaların toplamda bin 500 şube kapattığı ifade edilen Merkez Bankası açıklamasında, Ocak-Ağustos 2021’de banka temsilciliği sayısının yüzde 31,6 düşüşle 191’e gerilediği, banka merkezi ofis sayısının yüzde 10,5 azalarak 376 adede ulaştığı, şube ve vezne sayısının da yüzde 15 oranında azaldığı vurgulandı.

Öte yandan bankalardaki kredi departmanlarının sayısında artış gözlemleyen Merkez Bankası, Tuva, İnguşetya ve Penza bölgeleri hariç ülkenin tüm bölgelerinde bankaların şubelerini kapattığını kaydederken, en fazla tasfiye edilen ofis ve şube sayısının ise 212 kapatılan şube sayısıyla Moskova’da ve 111 şube ile St. Petersburg’da olduğu ifade edildi.

Pandemiye birlikte dijital bankacılık işlemlerine artan talep ve mobil uygulamaların gelişmesiyle banka şubelerine ziyaretçi sayısı azalırken, Rusya’nın en fazla şubesine sahip kamu bankası Sberbank’ın son altı ayda kapattığı şube sayısının 2020’den altı kat daha fazla olduğu kaydedilmişti.

Rusya’da kurumsal bankacılık faaliyeti yürüten BKF Bank Analitik Departmanı Başkanı Maksim Osadchiy, pandemi nedeniyle dijitalleşmeye odaklanan bankaların şube sayılarını azaltacağını belirtti.

Osadchiy, bankaların şubelerini azaltmasının ana nedeni lisansların iptali ve gönüllü bankacılık faaliyeti iptalleri olduğunu, ayrıca birçok bankanın maliyetleri düşürmek için talep görmeyen şubelerini kapattığını da vurgularken, uzaktan hizmet kanallarına geçişe katkıda bulunan dijitalleşmenin de bu eylemleri hızlandırdığını söyledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.