27 Eylül 2021
Ana Sayfa Gündem Putin, Rus liglerinde yabancı sınırını kaldırma önerilerini eleştirdi

Putin, Rus liglerinde yabancı sınırını kaldırma önerilerini eleştirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümet yetkilileriyle gerçekleşen Kültür ve Spor Kalkındırma Konseyi toplantısında Rusya liglerinde yabancı futbolcu sınırlamasının kaldırılmasına yönelik önerilerin kendisini şaşırttığını söyledi.

“Geçenlerde böyle bir teklif yapıldığını duydum. Tamam kaldıralım. Harika…Fakat siz 1988’den beri futbol milli takımımızın Olimpiyat Oyunları’nda oynayamadığını bilmiyor musunuz? Yabancı kontenjanını serbest bırakırsanız 20 yıl daha oyunlara katılamayacak” diyen Rus lider, yabancı sporcuları ilgilendiren diğer spor dallarındaki milli takımların Tokyo’daki oyunlara katılmakta zorlandığını belirtti.

“Bunların arasında beyzbol veya golf gibi Rusya için biraz uzak olan disiplinler bulunuyor ancak basketbola ne oldu? Yabancı kontenjanının artırılmaya çalışıldığı basketbolda ne erkeklerde ne de kadınlarda Tokyo Olimpiyatları’na katılamadık” ifadelerini kullanan Putin, yabancı kontenjanı konusunu tartışmanın bile yanlış olduğunun altını çizdi.

“Evet, futbol kulüpleri oynuyor. Yabancı futbolcularla birlikte ilginç ve güzel görünüyor. Ancak kulüp takımlarında neler olduğunu ve neden yabancı futbolculara ihtiyacımız olduğunu da düşünmemiz gerekiyor” diyen Rusya Devlet Başkanı, yabancı kontenjanı yüzünden milli takımın performansında son yıllarda büyük düşüş kaydedildiğini belirtti.

Putin’in sert ifadeleri hakkında toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dmitry Peskov, Vladimir Putin’in düzenlenen toplantıda sadece kendi fikrini ifade ettiğini  belirterek  yabancı kontenjanı konusundaki son kararın Rusya Futbol Federasyonu tarafından alınacağını vurguladı.

 Rusya’da yabancı kontenjanı ne durumda?

Yakın zamanda Rusya Futbol Kulüpleri Birliği, Avrupa müsabakalarında alınan başarısız sonuçlar nedeniyle kulüplere yabancı oyuncu sınırlamasının kaldırılması için teklifte bulunmuştu.

Rusya liginde futbol takımları müsabakalarda 8 yabancı futbolcuyla oynayabilirken kadrosunda 17 yabancı bulundurabiliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.