30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Husnullin Kırım’ın büyük yatırıma ihtiyacı olduğunu açıkladı

Husnullin Kırım’ın büyük yatırıma ihtiyacı olduğunu açıkladı

Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, Kırım’ın kalkınması ve daha yüksek bir seviyeye ulaştırılması için çok büyük yatırım hacimlerine ihtiyacı olduğunu itiraf etti.

Rossiya 24 federal televizyon kanalına konuşan inşaattan sorumlu Başbakan Yardımcısı, Kırım’ın ekonomik açıdan bir çok eksiği bulunduğunun altını çizerek, “ Yaklaşık 1 trilyon rubleye varan özel yatırımın gelmesi için iş koşulları yaratmamız gerekiyor. O zaman Kırım tamamen farklı bir düzeye ulaşacak” diye konuştu.

Husnullin, bölgenin sosyo-ekonomik kalkınması için federal çapta projelerin uygulanması gerektiğini söylerken, Kırım’ın altyapısının çok zengin ve çeşitli olarak değerlendirildiğini, yarımadaya yatırım çekmek için tüm koşulların yaratıldığını belirtti.

 “Kırım’ın sadece ülkemizin değil, dünyanın da bir incisi olduğundan şüphem yok. Tatil ve turizm açısından her şey var. Denizde dinlenebilir, kültürel yerlere gidebilir, dağlarda yürüyüş yapabilir, sağlığınıza dikkat edebilirsiniz” diyen Marat Husnullin, Ukrayna tarafından su sıkıntısı yaşanan Kırım’da su ihtiyacının giderilmesi için Azak Denizi’nde içme suyu çalışmalarının eylül ayında sonlanacağını sözlerine ekledi.

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat verilerine göre, 2021’in ikinci çeyreğinde Kırım’da işsizlik oranları 5,9 seviyelerinde bulunuyor.

Rosstat incelemelerine göre, yarımadanın 15 yaş ve üstü ekonomik olarak aktif 925,6 bin kişiye sahip olduğu, bu yaş grubunun toplam Kırım nüfusunun yüzde 58,6’sına denk geldiği de kaydedildi.

Resmi kaynaklara göre Kırım’ın nüfusu 1 Ocak 2021 itibariyle 2 milyon 411 bin 570 kişi olarak bilinirken, Rusya’ topraklarına katılan Sivastopol’da nüfusun 509 bin 992 kişi olduğu kaydedilmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...