21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da mevduat faizleri yükselmeye başladı

Rusya’da mevduat faizleri yükselmeye başladı

Rusya Merkez Bankası’nın politika faizlerini artırmasından sonra ülkenin ilk on bankasındaki mevduat faizlerinin yükselmeye başladığı kaydedildi.

Rusya’nın mevduat ürünleri açısından en popüler on bankasının sunduğu ruble cinsinden mevduatlarda faiz oranları son bir haftada yüzde 5,3’ten yüzde 5, 46 oranlarına yükselirken, uzmanlar bu oranların giderek daha fazla yükseleceğini de vurguluyor.

Merkez Bankası tarafından hesaplanan ruble cinsi mevduatlar için ortalama faiz oranları, Rusya mevduat piyasası için bir ölçüt görevi görürken, Merkez Bankası, bankalara, bu orandan en fazla 2 puan daha yüksek faiz oranı sunmalarını öneriyor.

Diğer yatırım araçlarına göre daha düşük getirisi nedeniyle ilgi görmeyen mevduat faizlerinde Mayıs 2020’de yüzde 5,5 oranlarıyla zirveye ulaşılırken, Ekim 2020’nin başlarında yüzde 4,33 ile rekor seviyelere ulaşılmıştı.

Mevduat faizlerinde artış kaydedilen bankalar arasında Sberbank, Tinkoff Bank, VTB, Raiffeisenbank, Gazprombank, MKB, Alfa-Bank, FC Otkritie Bank, Promsvyazbank ve Rosselkhozbank bulunuyor.

Rusya Merkez Bankası Bankacılık Denetleme Departmanı Başkanı Aleksandr Danilov, bankaların mevduat hesaplarına para girişlerinde bu sene yüzde 5 artış beklediklerini ifade ederek, banka müşterilerinin vadeli mevduatlara daha fazla ilgi göstereceğini vurgulamıştı.

Uzmanlar, 23 Temmuz’da faizlerin artırılmasından sonra mevduat faizlerininde yükselmesi durumunda, konut kredilerine erişimin zorlaşması ve konut fiyatlarındaki artış nedeniyle nüfusun yatırım tercihini mevduatlardan yana kullanabileceğini tahmin ediyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...