21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. 

Rusya Merkez Bankası’nın verilerinde yer alan açıklamada, Mayıs 2021’de nüfusun nakit döviz talebi, nisan ayına göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar olurken, Mayıs 2019 dönemine göre yüzde 10 daha az, Mayıs 2020’den ise daha fazla olduğu ifade edildi.

Merkez Bankası raporuna göre Mayıs 2021’de nüfusun nakit dolar talebi bir önceki aya göre yüzde 7 azalarak 2,4 milyar dolara gerilerken, Euro’ya olan talepler de yüzde 17 azalarak 800 milyon dolar oldu.

Toplam nakit döviz talebi yapısında doların payının bir ay önceki yüzde 73’e kıyasla mayıs ayında yüzde 75’e yükseldiği açıklanan raporda, Euro’nun payı ise yüzde 26’dan yüzde 24’e düştü.

Aynı zamanda mayıs ayında nüfusun toplam nakit döviz arzı yüzde 26 azalarak 2,3 milyar dolara düşerken, toplam arzdaki hacimler Mayıs 2019 döneminden yüzde 18 daha az olmasına rağmen geçtiğimiz yılın mayıs ayına göre yüzde 62 daha yüksek oldu.

 Böylece mayıs ayında Rus nüfusunun dolar satış hacmi bir ay öncesine göre yüzde 27 düşüşle 800 milyon dolar olarak kaydedilirken, Euro satışları da yüzde 33 azaldı.

Yakın zamanda Rusya Merkez Bankası, haziran ayında Rusların bankalardaki döviz mevduatlarının yüzde 1,2 artarak 92,7 milyar dolara yükseldiğini, döviz birikimlerinin 94,3 milyar dolar olduğu şubat ayından bu yana ilk kez bu kadar aktif büyüme kaydedildiğini açıklamıştı.

Rus bankalarından en fazla döviz çıkışı, COVID-19 enfeksiyonu yüzünden karantina ilan edilen geçtiğimiz yılın mart ayında 5 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...

Belousov: İki haftalık tatilin işletmelere maliyeti 60 milyar ruble

Ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, COVID-19 vakaları nedeniyle çalışma günlerine verilecek iki haftalık aranın işletmelere yaklaşık 60 milyar rubleye mal...