27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rosstat, Rusların reel gelirlerinde büyüme bildirdi

Rosstat, Rusların reel gelirlerinde büyüme bildirdi

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, Rusların harcanabilir reel gelirlerinin bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 6,8 arttığını bildirdi.

Rusya’da nüfusun harcanabilir reel gelirlerinin pandeminin başından bu yana ilk kez artış gösterdiği ifade edilen servis raporunda, yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,7’lik bir düşüşe rağmen bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,8 oranlarında yükseldiği vurgulandı.

Rosstat ayrıca 2020’de reel harcanabilir gelirdeki düşüşe ilişkin verileri de revize ederek daha önce belirttiği yüzde 3 oranlarını yüzde 2,8’e indirdiğini bildirdi.

2021’in ilk yarısının sonunda, nüfusun harcanabilir reel geliri 2020’nin aynı yarısına göre ise yüzde 1,7 artış gösterdi.

Rosstat, geçen yılın sonunda göstergedeki düşüşe ilişkin verileri de düzeltirken, Rusların 2020’de reel gelirlerindeki büyümenin yalnızca yüzde 1,9 ile ilk çeyrekte kaydedildiğini ifade ederken, reel gelirlerde yaşanan en büyük düşüşün ise yüzde 7,1 ile geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinin sonunda meydana geldiğini açıkladı.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, nüfusun reel gelirlerinin bu yıl sonuna kadar yüzde 3 oranında büyüyeceğini açıklamıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...