30 Kasım 2021
Ana Sayfa Gündem Peskov, Türkiye'nin Kırım'ı tanıması ile ilgili yorumları değerlendirdi

Peskov, Türkiye’nin Kırım’ı tanıması ile ilgili yorumları değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye’den siyaset bilimcisi Prof. Dr. Hasan Ünal’ın, “Rusya’nın Kuzey Kıbrıs’ı tanıması halinde Türkiye’nin de Kırım’ı tanıyabileceği” yorumu hakkında gazeteciler tarafından yöneltilen soruları cevapladı.

“Saygın profesörün açıklamasını gördüm. Ankara’nın resmi görüşünü yansıttığını sanmıyorum. İkincisi, Rusya’nın hiçbir bölgesi asla herhangi bir pazarlığın konusu olamaz” diyen Peskov, böyle bir düşüncenin tamamen ihtimal dışı olduğunu ifade etti.

Türk siyaset bilimcisinin açıklamaları hakkında bir diğer yorum ise, Kırım Parlamentosu Etnik İlişkileri Komitesi Başkanı Yuri Gempel’den geldi.

Kırım’ın tanınması konusunda Kıbrıs örneği vermenin uygun olmadığına işaret eden Gempel, “Kırım fiilen ve yasal olarak Rusya’nın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu karar da Kırım halkının kendi iradesinin bir sonucudur” diye konuştu.

Birçok Türk iş adamının Kırım‘a gelip turizm alanı da dahil olmak üzere farklı alanlarda iş geliştirmek istediğini de hatırlatan Kırım Parlamentosu milletvekili, bu nedenle Ankara’nın Kırım’ı Rusya toprağı olarak tanımasının hem Türkiye hem de yarımada için faydalı olacağını sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...