29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da taşımacılık sektörü vagon sıkıntısı yaşıyor

Rusya’da taşımacılık sektörü vagon sıkıntısı yaşıyor

Rusya’da özellikle kömür madenlerinden gelen talepteki keskin artış, demiryolu taşımacılığında vagon sıkıntısına neden oldu.

Rusya Demiryolu Taşımacılığı Operatörleri Birliği (ULT) Genel Müdürü Aleksey Druzhinin, özellikle salgın süresinde lojistikte düşük oranların olduğu dönemde, demiryolu taşımacılarının filosunun bir kısmını depolarına gönderdiğini, bazı vagonların da bileşenlerinin çıkarıldığını ifade ederek, “Şimdi artan taleplerle ihtiyaç duyulan vagonların onarımları gerekiyor. Vagon onarım maliyetleri zaten yüksek. Talepteki büyüme ile demiryolu taşımacıları depolarından 20-25 bin vagonu faaliyete geçirebilir. Fakat şimdi onarım maliyetleri ile karşı karşıya kaldılar” ifadelerini kullandı.

1 Temmuz’dan bu yana bir vagonun bakım ve onarım hizmetinin en az yüzde 5, yedek parça fiyatlarının da yüzde 15-20 oranında arttığını vurgulayan Druzhinin, böylece bir vagonun hazır hale gelmesinin bir milyon rubleye mal olduğunu söyledi.

Aleksey Druzhinin, aynı zamanda haziran ayı itibariyle vagon navlun fiyatlarının günde 850 ruble olduğunu belirterek, “2020 ortalama vagon fiyatı 900 ruble idi. 2019’da ise bin 800 ruble civarındaydı” diye konuştu.

Vagon kıtlığı yüzünden dünya piyasalarında fiyatlarındaki keskin artış nedeniyle maksimum miktarda yakıt ihraç etmeye çalışan Rus kömür üreticileri ile birlikte diğer sektörlerin de zarar gördüğünü vurgulayan Druzhinin, aynı zamanda inşaat sektörünün de vagon sıkıntısından şikayet ettiğinin altını çizdi.

Demiryolu taşımacılığı sektör uzmanları, demiryolu taşımacılarının şu an oluşan düşük tarifeler nedeniyle kar elde edemediklerini, bu yüzden ellerindeki vagonları depolarda sakladığını ya da planlı bakım onarım işlerini ertelediğini ifade ediyor.

Rus Demiryolları (RJD), yılın başından bu yana demiryolu ağındaki vagon sayısının 1,22 milyona ulaştığını açıklarken, bu filonun 581 bininin açık taşıma vagonu olduğunu açıkladı.

RJD’nin istatistiklerine göre, Rus Demiryolları depolarında 1 Temmuz itibariyle çalışmayan 39 bin 600 standart vagon ve 2 bin 960 açık taşıma vagonu olduğu biliniyor. RJD’nin depolarında çalışmayan demiryolu vagonu sayılarının 2019 yılına kıyasla 4,4 kat daha fazla olduğu belirtiliyor. 

EN ÇOK OKUNANLAR

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...

Rosstat, Rusların reel gelirlerinde büyüme bildirdi

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, Rusların harcanabilir reel gelirlerinin bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 6,8 arttığını bildirdi.Rusya'da...