29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da okul harcamaları el yakıyor

Rusya’da okul harcamaları el yakıyor

Eylül ayı itibariyle yeni eğitim döneminin başlayacağı Rusya’da veliler okul harcamalarını planlamaya başlarken, yapılan araştırmaların sonuçları asgari okul harcamalarının yükseldiğini gösterdi.

Rusya’da tüketici faaliyetleri konusunda araştırmalarıyla bilinen Check Index verilerine göre, Rusların asgari okul harcamaları bir yılda yüzde 13 artarak en az 12 bin 900 rubleye ulaştı.

Okul için gerekli minimum ihtiyaç listesine kırtasiye ve okul üniformalarının eklendiği araştırmalar, Rusların bu yıl okula harcamalarına yüzde 13 oranlarından daha fazla harcama yapacağını gösterdi.

Check Index değerlendirmesinde okul için gerekli kurşun kalem, tükenmez kalem gibi kırtasiye malzemesi setinin temmuz ayı itibariyle ortalama fiyatı 690 ruble olurken, bu rakamın geçen yıla göre yüzde 6 daha yüksek olduğu açıklandı.

Geçtiğimiz yıla göre yüzde 8 daha pahalı olan kalem kutusu için ortalama faturanın 728 ruble olduğu anlaşılan araştırmada kalemlik fatura ortalamasının bir önceki yıla göre yüzde 25 daha yüksek olduğu belirtildi.

Kurşun kalemlerin geçen yıla göre yüzde 8 daha yüksek fiyata sahip olduğu anlaşılan Check Indeks değerlendirmesinde, defter fiyatları da yüzde 6 oranında yükseldi.olan ortalama 182 rubleye mal oluyor.

Öğrenci için bir masa lambasının ortalama 1580 rubleye mal olduğu temmuz ayı değerlendirmesinde, bu rakamın bir yıl içerisinde yüzde 22 artış gösterdiği ifade edildi.

Okul kıyafetlerinde ise durum pek farklı değil.

Buna göre ihtiyaç listesinin ilk sırasında olan okul çantasının fiyatı bir yıl içerisinde yüzde 8 artarak ortalama bin 692 ruble olurken, okul üniforması yüzde 15 artışla 1651 ruble, okul gömleği yüzde 15 artışla ortalama 817 ruble, erkek pantolonu veya kız öğrencileri için etek fiyatı da yüzde 4’lük artışla bin 100 rubleye yükselirken, spor ayakkabı ortalama fiyatı yüzde 22’lik artışla iki bin 188 ruble olarak kaydedildi.

Aynı zamanda okul ayakkabısı veya botlarda yükseliş yüzde 4 olurken, ortalama fatura rakamları bin 883 ruble oldu.

Check Index uzmanları, belirlenen ihtiyaç listesi dikkate alındığında temmuz ayının ilk yarısında meydana gelen okul harcamalarında ortalama tutarın 12 bin 906 ruble olacağını belirtirken, bu rakamın bir önceki yıla göre yüzde 13 daha yüksek olduğunu ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...