29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya’da ilk kez Brezilya’dan gama mutasyonu tespit edildi

Rusya’da ilk kez Brezilya’dan gama mutasyonu tespit edildi

Vector Rusya Devlet Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırmaları Merkezi, Rusya’da ilk kez Brezilya kaynaklı gama mutasyonunun tespit edildiği, bu varyantın da Hindistan’ın delta mutasyonu gibi bulaşıcı olduğu açıklandı.

Merkez tarafından yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu’nda Hindistan asıllı delta varyantının yaygınlaştığı, Brezilya’da ortaya çıkan gama varyantının da izole vakalarının ortaya çıktığı ifade edildi.

Gama varyantının Delta gibi daha bulaşıcı ve öldürücü olduğu belirtilen Vector Merkezi açıklamasında, varyantın antikorların etkinliğini azaltabilme yeteneği nedeniyle “riskli mutasyon” kategorisinde yer aldığı vurgulandı.

Coronavirüsün delta varyantı sebebiyle Avrupa ülkelerinde vaka sayıları artarken, ilk olarak Güney Amerika’da görülen ve “C.37”olarak adlandırılan Lambda varyantının henüz Rusya’da tespit edilmediğinin altını çizen Vector uzmanları, Rusya’da şu an Hint varyantı Delta’nın baskın olduğunu belirtti.

Vector Merkezi, Avustralya, Tayland ve İtalya’daki araştırma kurumlarından yeni coronavirüs mutasyonlarından örnekler alındığını ve incelendiğini açıklarken, Rusya’da kayıtlı aşılara karşı dirençlerinin araştırıldığını, sonuçların iki ay içerisinde kamuoyuna sunulacağını bildirdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Türkiye’den Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 77 arttı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre, bu yılın ilk yarısında Türkiye'den Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 77 artarak 291 milyon...

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...