29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Ekonomi Moskova’daki inşaatçıların maaşları benzeri görülmemiş bir hızla artıyor

Moskova’daki inşaatçıların maaşları benzeri görülmemiş bir hızla artıyor

Pandemi ile birlikte göçmenlerin azalmasıyla inşaat sektöründe işçi açığı yaşanan Rusya’da, özellikle Moskova ve St. Petersburg’daki inşaat işçilerinin maaşları keskin bir şekilde arttı.

Bu durumun sadece göçmen işçi çıkışı ve kapalı sınırlar nedeniyle oluşan personel sıkıntısı olmadığı aynı zamanda sektörde iş arayanların özellikle salgın zamanında artan beklentilerinin maaş politikalarını da artırdığını ifade eden Vedomosti gazetesi, özellikle Moskova ve St. Petersburg’daki kiremit işçilerinin diğer inşaat işçilerinden daha fazla kazandığını açıkladı.

Buna göre Rusya’nın başkenti Moskova ve St.Petersburg’da çatı ve kiremit işçilerinin aylık kazancı, son beş yılda yüzde 80 ile yüzde 82 oranlarında artış gösterdi.

Vedomosti gazetesine göre inşaat işçilerinin ücretlerindeki artışın salgın sırasında meydana geldiği, bir yıl önce Moskova’da bir kiremit işçisinin ortalama maaşının 70 bin ruble olduğu, bu yıl ise 100 bin ruble seviyelerinde kaydedildiği ifade edildi.

St.Petersburg şehrinde de  ortalama kiremit işçisi maaşı 25 bin ruble artarak daha önce ayda 65,000 bin ruble olan maaşların şu an 90 bin ruble civarında olduğu belirtildi.

Gazete tarafından yapılan araştırmaya göre Rusya’nın inşaat sektörünün en hareketli iki şehri Moskova ve St. Petersburg’daki inşaat işçiliği maaşları şu son beş yılda şu şekilde oluştu:

Havalandırma ve iklimlendirme sistemleri montajcıları (beş yıl boyunca yüzde 67 oranında maaş artışı)

Harici boru hatları kurucuları (Moskova’da yüzde 56)

Tesisatçılar ve elektrikçiler (St. Petersburg‘da yüzde 56)

PVC pencere montajcıları (Moskova’da yüzde 27,7, St. Petersburg’da yüzde 28,6)

Elektrik ve gaz kaynakçıları (Moskova‘da yüzde 21.4)

Nisan ayında gazetecilere konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın özellikle kamu alanında büyük inşaat projelerinin salgın nedeniyle azalan göçmenlerden dolayı geciktiğini belirtmiş, Rusya’nın göçmenlere ihtiyacı olduğunu vurgulamıştı.

Haziran ayının başlarında, Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, Rus hükümetinin göçmenlerin ülkeye girişlerini kolaylaştırmak için uğraştığını belirterek, bunun inşaat sektörünü desteklemek için çok önemli olduğunu, sektörün yabancı işçiler olmadan çalışamayacağını açıklamıştı.

“Göçmenler ayda 50 bin ruble karşılığında şantiyelerde 12 saat çalışmaya hazırlar. Bu da inşaat maliyetini ciddi şekilde azaltıyor” diyen Husnullin, göçmen çalıştırmayı reddetmenin inşaat maliyetlerini en az yüzde 12,5 artıracağını sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Türkiye’den Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 77 arttı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre, bu yılın ilk yarısında Türkiye'den Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 77 artarak 291 milyon...

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...